لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی زندانی به زندان سمنان «تبعید» شد


کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و سردبیر مجله ایران فردا
کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و سردبیر مجله ایران فردا


اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از انتقال کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی زندانی ۷۳ ساله به زندان سمنان است.

پس از انتقال پی در پی کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، از زندانی به زندان دیگر طی روزهای گذشته،‌ کانال تلگرامی این زندانی سیاسی روز شنبه ۹ بهمن‌ماه از تبعید و انتقال آقای صمیمی به زندان سمنان خبر داد.

مصطفی نیلی، وکیل مدافع این روزنامه‌نگار زندانی نیز با تایید این خبر در توئیتر خود نوشت، روز شنبه ۹ بهمن‌ماه آقای صمیمی را از «زندان رجایی‌شهر خارج کرده و اکنون در حال تبعید ایشان به زندان سمنان هستند.»

این خبر در حالی از سوی این وکیل دادگستری تایید و منتشر می‌شود که وی پیش از این، طی روزهای گذشته با انتشار متن‌هایی در صفحه توئیتر خود از انتقال کیوان صمیمی از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر و بالعکس خبر داده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز، پیش از این روز دوشنبه ۲۷ دی‌ماه با انتشار یک توییت از احتمال «تبعید» کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی، به یک زندان دیگر به دلیل اعتراض او به «شبه قتل» بکتاش آبتین خبر داده بود. کیوان صمیمی در نامه‌ای سرگشاده مرگ بکتاش آبتین را «قتل شبه عمد» توصیف کرده و نوشته است: «دغدغه و درد اگر مطالبه‌گری و فریاد را برنیاورد، درد نیست و حداکثر می‌توان به آن گفت نارضایتی.»

کیوان صمیمی، سردبیر نشریه «ایران فردا» که هم‌اکنون ۷۳ سال دارد، طی سال‌های اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.این روزنامه‌نگار ۱۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ در پی شرکت در تجمعی به مناسبت روز جهانی کارگر بازداشت و پس از یک ماه و نیم به قید وثیقه آزاد شد.

وی یک سال بعد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» به سه سال زندان محکوم شد و آذرماه سال ۱۳۹۹ همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، برای اجرای حکم حبس به زندان اوین منتقل شد و از آن زمان محکومیت خود را در این زندان سپری می‌کند.

این روزنامه‌نگار در پی انتخابات بحث‌برانگیز سال ۱۳۸۸ نیز بازداشت شد و مدت شش سال زندانی بود.

ایران طی سال‌های اخیر همواره یکی از کشورهایی بوده که بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی را داشته است.

در رده‌بندی سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها و دسترسی به اطلاعات آزاد در سال ۲۰۲۱ نیز ایران در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی در رده ۱۷۴ ارزیابی شد.

XS
SM
MD
LG