لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

سه ماه بعد از آزادی، کیوان صمیمی «با ادعا و اتهام‌های جدید» بازداشت شد


کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و سردبیر مجله ایران فردا
کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و سردبیر مجله ایران فردا

در اقدامی غیر معمول، شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی از بازداشت کیوان صمیمی خبر داد.

آقای صمیمی که از او به عنوان مسن ترین روزنامه‌نگار زندانی می‌شود،‌ تنها سه ماه پیش از زندان آزاد شده بود.

شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز پنجشنبه در زیرنویس خبری خود نوشت کیوان صمیمی «عنصر مرتبط» با سازمان مجاهدین خلق، به اتهام «ارتباط دوباره با گروهک‌های ضد انقلاب خارج از کشور» بازداشت شده است.

برخی حقوقدانان با تعجب به این گزارش صدا و سیما نگریسته‌اند بخصوص که حکومت ایران درباره متهمان فساد مالی عمدتا از نام بردن افراد به دلیل معذوریت‌های قانونی و اخلاقی پرهیز می‌کند اما درباره آقای صمیمی بدون اثبات اتهام او، ادعاهایی در صدا و سیما علیه او مطرح شده است.

مصطفی نیلی وکیل دادگستری در واکنش به این خبر اعلام کرد فرزند او از بازداشت آقای صمیمی خبر نداشته است. آقای نیلی نوشت این خبر، «بسیار شوکه‌کننده بود. با فرزند ایشان تماس گرفتم که اطلاعی نداشتند و از من خبر بازداشت را شنیدند... با توجه به اطلاع‌رسانی غیرمعمول در مورد نحوه بازداشت ایشان و عدم تماس با خانواده تاکنون نگران وضعیت سلامت ایشان هستیم.»

پیشتر سایت کلمه خبر داده بود گروهی از فعالان سیاسی مدنی داخل و خارج ایران قصد دارند روز جمعه ۱ اردیبهشت در یک نشست مجازی در کلاب‌هاوس با عنوان «گفتگو برای نجات ایران» شرکت کنند و گفته شده بود آقای صمیمی نیز یکی از این سخنرانان بود.

کیوان صمیمی ۷۴ ساله، مدیر مسئول مجله نامه است. او از دو سال پیش زندانی شده بود و بهمن ماه گذشته آزاد شد. آقای صمیمی بعد از آزادی فعالیت سیاسی داشت و از جمله از بیانیه میرحسین موسوی برای «برگزاری همه‌پرسی آزاد و سالم» در ایران و «تدوین قانون اساسی جدید» حمایت کرد.

در حالی که رسانه‌های دولتی مدعی بودند آقای صمیمی با عفو رهبر آزاد شده، او گفته بود آزادی‌اش بعد از تحمل زندان صورت گرفت.
XS
SM
MD
LG