لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

فرمانده ارشد نیروی دریایی آمریکا: در دریای جنوبی چین خواهیم ماند


جیمز کیلبی ژنرال چهار ستاره نیروی دریایی آمریکا در حال گفتگو با خبرنگاران در ناو هواپیمابر یو اس اس کارل وینسون - ۱۳ اسفند ۱۳۹۵
جیمز کیلبی ژنرال چهار ستاره نیروی دریایی آمریکا در حال گفتگو با خبرنگاران در ناو هواپیمابر یو اس اس کارل وینسون - ۱۳ اسفند ۱۳۹۵

یکی از فرماندهان ارشد نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که ارتش آمریکا به منظور اطمینان یافتن از امنیت دریانوردی و خطوط کشتیرانی در آب‌های بین المللی دریای جنوبی چین، به گشت زنی در آن منطقه ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جیمز کیلبی ژنرال چهار ستاره نیروی دریایی آمریکا روز جمعه بر عرشه ناو هواپیمابر یو اس اس کارل وینسون و در حالی که در آب‌های دریای جنوبی چین حرکت می کرد گفت، «اینجا خواهیم ماند.»

او در ادامه گفت «ما اینجا در گذشته عملیات داشتیم، در آینده نیز خواهیم داشت، و به اطمینان خاطر دادن به همپیمانان خود ادامه خواهیم داد ... تا نشان دهیم آب‌های بین المللی جایی است که همه می‌توانند در آن حرکت کنند.»

این اظهارات آدمیرال کیلبی پس از آن بیان شد که اخیرا گزارش‌هایی درباره تحرکات جدید چین در راستای استقرار سامانه‌های دفاع موشکی در برخی جزیره‌های مصنوعی که آن کشور به تازگی در آن منطقه ساخته، منتشر شده است.

پکن مدعی است به دلایل تاریخی مالک تمامی دریای جنوبی چین است؛ ادعایی که با مخالفت برخی همسایه‌های آن، از جمله فیلیپین، ویتنام، مالزی و برونئی، روبرو شده و تنش در آب‌های منطقه را بالا برده است.

نیروی دریایی آمریکا دهه‌هاست برای تامین امنیت کشتیرانی در این منطقه مهم برای دریانوردی تجاری جهان گشت زنی می‌کند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده نقش کشورش در آسیا را ستوده است.

XS
SM
MD
LG