لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

کری: چین از اعلام یکجانبه منطقه دفاع هوایی در دریای جنوبی چین خودداری کند


آقای کری برای شرکت در گفتگوهای سالانه چین و آمریکا به پکن رفته است.
آقای کری برای شرکت در گفتگوهای سالانه چین و آمریکا به پکن رفته است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به چین، پکن را تشویق کرد تا از اعلام "یکجانبه" منطقه شناسایی پدافند هوایی در دریای جنوبی چین خودداری کند. آقای کری برای شرکت در گفتگوهای سالانه چین و آمریکا به پکن رفته است.

چین با ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین، مدعی فضا و محدوده آبهای ساحلی برای این جزایر، و رعایت آن از طرف سایرین است.

اما یکی از ژنرال های چینی در سخنانی در سنگاپور در روز یکشنبه اظهار کرد، "چین بر دریای جنوبی چین حاکمیت دارد، اما قصد ایجاد بی ثباتی و دردسر ندارد."

جان کری وزیر خارجه آمریکا که پیش از بازدید از چین از مغولستان دیدن کرده بود، با اشاره تلویحی به روند افزایش نظامی کردن جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین و نصب دفاع ضد هوایی در برخی از آنها گفت، هر نوع اعلام حد و حدود فضایی و دریایی برای این جزایر، به حل و فصل اختلافات کمک نمی کند.

مساحت کل جزایری که پکن در دریای جنوبی چین احداث کرده، کمی بیش از ۱۳ کیلومتر مربع است، و پکن نیز مدعی ست که بر تقریبا تمام آن دریا حاکمیت تام دارد.

این اقدام باعث بروز ادعاهایی از جانب پنج کشور ساحلی دیگر این دریا از جمله ویتنام و فیلیپین شده، و تنش در آن منطقه از آب های آزاد را که محل عبور بیش از پنج هزار میلیارد دلار مبادلات تجاری است، افزایش داده است.

روز شنبه، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در سنگاپور گفته بود هیچکس قصد منزوی کردن چین را ندارد.

XS
SM
MD
LG