لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۸

چین زیردریایی بدون سرنشین آمریکا را توقیف کرد؛ پنتاگون خواستار تحویل آن شد


سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که یک ناو چینی یک زیردریایی بدون سرنشین متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده را، که در حال جمع آوری اطلاعات علمی در آب های دریای جنوبی چین بود، توقیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپریس، جف دیویس ضمن اعلام این خبر گفت که آمریکا خواستار بازگرداندن این زیردریایی غیرنظامی شده و در مورد این اقدام ناو چینی، که روز پنجشنبه رخ داد، یک شکایت رسمی دیپلماتیک نیز ارائه کرده است.

به گفته او هنوز پاسخی در این زمینه از سوی پکن دریافت نشده است. آسوشیتدپرس هم می‌گوید سفارت چین در واشنگتن هم در پاسخ به این خبرگزاری گفته است که هیچ اظهارنظر فوری در این زمینه نمی‌تواند بکند.

بر اساس اعلام پنتاگون، زیردریایی غیرنظامی «یو اس ان اس بُودیچ» که برای انجام مطالعات زیر آب مورد استفاده ارتش قرار دارد، هنگامی که در چارچوب عملیات جستجوی دو زیردریایی غرق شده بدون سرنشین دیگر در حرکت بود، در فاصله ۵۰ مایل دریایی شمال غرب خلیج سوبیک نزدیک فیلیپین توسط شناور چینی از آب بیرون کشیده شد.

این وسیله، که از آن با عنوان «گلایدر دریایی» یاد می‌شود و حدود ۳ متر طول و حدود ۶۰ سانتی‌متر پهنا دارد، قابل برنامه ریزی بوده و می‌تواند بطور خودکار در زیر آب حرکت و اطلاعاتی مانند دما، غلظت نمک یا میزان شوری، و دیگر مختصات علمی آب را گردآوری کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG