لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

چین زیردریایی بدون سرنشین توقیف شده را به آمریکا بازگرداند


چین روز سه شنبه زیردریایی بدون سرنشین تحقیقاتی متعلق به ارتش آمریکا را که پنجشنبه هفته گذشته در آب‌های نزدیک فیلیپین توقیف کرده بود، به ایالات متحده بازگرداند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که یک ناو چینی این زیردریایی غیرنظامی را که در حال جمع آوری اطلاعات علمی در آب‌های دریای جنوبی چین بود، توقیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کشتی چینی صبح سه شنبه این زیردریایی را در نزدیکی همان محلی که آن را از آب بیرون کشیده بود، به کشتی «یو اس اس ماستین» تحویل داد.

پیتر کوک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در بیانیه‌ای گفت «این حادثه نه با قوانین بین المللی سازگار است، نه با استانداردهای حرفه‌ای همکاری بین نیروهای دریایی کشورها.»

وی در ادامه از پکن خواست که از اقدام مشابه در آینده برای اخلال در فعالیت‌های قانونی ایالات متحده خودداری کند.

سخنگوی پنتاگون همچنین تاکید کرد که ایالات متحده به فعالیت‌های خود در آسمان و آب‌های دریای جنوبی چین، تا آنجا که قوانین بین المللی به آن اجازه دهد، ادامه خواهد داد.

به نوشته آسوشیتدپرس، برخی تحلیلگران معتقدند که توقیف این زیردریایی آمریکایی در راستای این سیاست پکن است که می‌خواهد بگوید کنترل آب‌های دریای جنوبی چین در اختیار آن کشور است.

چین مدعی است به دلایل تاریخی مالک تمامی دریای جنوبی چین است؛ ادعایی که با مخالفت برخی همسایه‌های آن، از جمله فیلیپین، ویتنام، مالزی و برونئی روبرو شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG