لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

شلیک کشتی آمریکایی به یک قایق تندرو در خلیج فارس


به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس یک کشتی آمریکایی در خلیج فارس به سوی یک قایق تندرو در نزدیکی سواحل امارات متحده عربی شلیک کرد که به گفته مقامات رسمی در دبی، یک کشته و سه مجروح برجای نهاد.

مقامات هیچگونه جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نداده اند اما به نظر می رسد که قایق به اشتباه به عنوان یک تهدید در نقطه ای از خلیج فارس نزدیک به مرزهای آبی ایران، قلمداد شده است.

پس از این واقعه، ده ها پلیس و مقام رسمی امارات حول قایق سفید رنگی که هدف حمله قرار گرفته بود، در یک بندرگاه کوچک ماهیگیران در دبی جمع شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قایقی که هدف قرار گرفته یک قایق شخصی سه موتوره است که حدود ۹ متر طول دارد. قایق های مشابه در این منطقه برای ماهیگیری استفاده می شود هرچند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نیز قایق های سریع و نسبتا کوچکی را در خلیج فارس به کار می گیرد.

یک امدادگر اماراتی کشته شدن یک نفر را در این رویداد تایید کرده است. خبرگزاری رویترز می گوید کشتی آمریکایی پیش از تیراندازی به قایقی که زیادی نزدیک شده بود هشدار داد.

کشتی های آمریکایی مرتبا از مسیر کشتی های ایرانی در آبهای بین المللی خلیج فارس عبور می کنند اما درگذشته نزدیک شدن بیش از حد قایق های تندروی متعلق به سپاه پاسداران ایران به این کشتی ها، حساسیت برانگیز شده است.

در اوایل سال ۲۰۰۸ ، پس از آن که پنج قایق تندروی ایرانی در اطراف یک کشتی آمریکایی حرکت کردند، جرج بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا، ایران را به انجام «اقدامات تحریک آمیز» متهم کرد.

تنش و تشنج در خلیج فارس پس از آن بالا گرفت که هفته گذشته ایران بار دیگر تهدید به بستن تنگه هرمز کرد. یک پنجم از نفت دریایی که در بازارهای جهانی نفت معامله می شود، از این آبراه می گذرد. تهدیدهای ایران به بستن تنگه هرمز اقدامی تلافی جویانه در واکنش به تحریم های سختی قلمداد می شود که اقتصاد ایران را نشانه رفته است. آمریکا اخیرا حضور نظامی و ناوهای خود را در منطقه خلیج فارس افزایش داده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین می گوید درباره رویداد تیراندازی اخیر در خلیج فارس تحقیق می کند. سفارت آمریکا در ابوظبی واکنشی در این زمینه نشان نداده است.
XS
SM
MD
LG