لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

طرح مسدود کردن تنگه هرمز در مجلس


رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه – یک روز بعد از آغاز تحریم خرید نفت ایران توسط اتحادیه اروپا – تحریم خرید نفت را «فاقد مشروعیت و مغایر قوانین بین‌المللی از جمله اصول تجارت آزاد» خواند و آن را رد کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای مهمانپرست گفته است آمریکا و اروپا باید «آماده رویارویی با مشکلاتی چون تشدید بحران مالی و اقتصادی و گسترش اعتراض‌های اجتماعی» ناشی از عدم خرید نفت ایران باشند.

همزمان با اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، نمایندگان کمیسیون امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی در حال تهیه طرحی هستند که خواهان جلوگیری از تردد نفتکش ها در تنگه هرمز است.

ابراهیم آقا محمدی به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری «خانه ملت» (وابسته به مجلس شورا) گفته است «این طرح در پاسخ به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا» تهیه شده است.
آقا محمدی جلوگیری از عبور نفتکش ها در تنگه هرمز را «حق حاکمیت» ایران خوانده و می گوید دولت ایران موظف به انجام آن است.
به گفته آقا محمدی تا کنون یکصد نفر از نمایندگان مجلس این طرح را امضا کرده اند و قرار است در صحن مجلس مطرح شود ولی تاریخی برای آن تعیین نشده است.

چند روز پیش نیز جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورا در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا با اشاره به «سیاست اعلام شده از سوی جمهوری اسلامی مبنی بر کنترل و بستن تنگه هرمز» گفته بود: «جمهوری اسلامی برای اجرای این سیاست در طول ۳۰ سال گذشته تدارکات لازم را به کار بسته است، به طوری که تحلیلگران غرب به ویژه کارشناسان نظامی بر این موضوع اذعان دارند که ایران تمام ابزارهای لازم را برای بستن این تنگه در دست دارد.
XS
SM
MD
LG