لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

تحریم های اروپا علیه نفت ایران به اجرا درآمد


لیزا برایانت، خبرنگار صدای آمریکا در پاریس

تحریم های اتحادیه اروپا علیه واردات نفت از ایران، امروز، یکشنبه، به اجرا درآمد. این تحریم ها بخشی از تصمیماتی گسترده تر و رو به گسترش برای مهار برنامه اتمی ایران است.

ایران ماه ها وقت داشته است که خود را برای تحریم های جدید اتحادیه اروپا آماده کند. این تحریم ها هم وارکردن نفت از ایران را منع می کند و هم بیمه کردن کشتی های حامل نفت ایران را.

اما علی انصاری، کارشناس امور ایران در اندیشکده چتم هاوس در لندن آماده نبودن ایران برای مقابله با عواقب تحریم ها را غیر منتظره و تعجب آور می داند. او می گوید: «تصور می رفت که آنها توجه خود را به شرق معطوف کنند، اما بنظر می رسد حتی چین هم واردات نفت از ایران را کاهش داده است - گرچه نه چندان زیاد. فروختن نفت به مناطق دیگر هم برایشان کاملا دشوار شده است که ناشی از تحریم های بانکی و نداشتن توانائی نقل و انتقال های پولی است».

تحریم های مصوب اتحادیه اروپا بخشی از تحریم هائی بین المللی علیه برنامه اتمی ایران است – برنامه ای که تهران می گوید صلح آمیز است، اما غرب به ابعاد تسلیحاتی آن مشکوک است.

نتایج حاصل از مذاکرات ماه گذشته ایران و قدرت های جهان در مسکو اندک بوده است. کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اذعان دارد که فاصله دو طرف زیاد است. او می گوید : «انتخاب با ایران است. انتظار ما این است که ایران تصمیم بگیرد آیا می خواهد از دیپلماسی نتیجه ای حاصل شود یا نه. آیا مایل است توجه خود را به رسیدن به توافقی معطوف کند که پایه و اساس محکمی داشته باشد یا نه. و آیا برای ایجاد اعتماد و برطرف ساختن نگرانی های جامعه بین المللی حاضر است گام هئی بر دارد یا نه».

اروپا احتمالا نیش ناشی از قطع واردات نفت ایران را، دست کم در کوتاه مدت، حس نخواهد کرد. قیمت نفت در ماه های اخیر کاهش یافته و عربستان سعودی تولید نفت خود را افزایش داده است. گزار شهای خبری همچنین حاکی از آن است که عربستان خط لوله ای را مجددا به راه انداخته است که می تواند جایگزینی در مسیر کلیدی عرضه نفت اش برای مقابله با تهدید ایران در مورد بستن تنگه هرمز باشد.

ایران هشدار داده است که تحریم های مصوب اتحادیه اروپا اختلافات مرتبط با برنامه اتمی ایران را برطرف نمی کند. علی انصاری تحلیلگر امور ایران معتقد است تحریم ها، نیش خود را می زنند، هرچند که معلوم نیست تا چه عمقی فرو بروند. او می گوید: «آنهائی که فکر می کنند آثار نیش ها فوری خواهد بود، شاید نتیجه گیری شان درست نباشد. ایران احتمالا از حمایت هائی برخوردار است که بتواند مدتی دوام بیاورد. ولی تردیدی نیست که هر چه ماجرا طولانی تر شود، وضعیت برای ایران بدتر خواهد شد».

فیلیپ مورو دیفراگ (Philippe Moreau Defarges) از انستیتوی روابط خارجی فرانسه معتقد است تاثیر تحریم ها ناچیز خواهد بود. او می گوید: «آنها عادت کرده اند با تحریم ها زندگی کنند. بهمبن جهت است که امروز آزارشان نمی دهد . می گویند یک تحریم دیگر – یک ممنوعیت دیگر. با این هم می سازیم».
XS
SM
MD
LG