لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

ایران بار دیگر تهدید کرد تنگه هرمز را می بندد


علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران
علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران
یکی از فرماندهان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز شنبه گفت اگر ایران در امنیت نباشد، این توان را دارد که نگذارد حتی «یک قطره نفت» از تنگه هرمز عبور کند.

سردار علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه همچنین با اعلام این که حضور نیروی دریایی سپاه در آب‌های آزاد گسترش پیدا خواهد کرد گفت: «اگر آمریکا به قوانین بین المللی و هشدارهای سپاه تمکین نکند عواقب بسیار بدی برای آنها خواهد داشت.»

خبرگذاری فارس به نقل از سردار فدوی نوشت: «توانمندی اینکه تنگه هرمز به صورت کامل در اختیار ما قرار بگیرد و حتی یک قطره نفت نیز از آن عبور نکند از زمان جنگ در اختیار نیروی دریایی سپاه بوده ولی اینکه این امر به کار گرفته شود یک امر ثانوی است اگر قرار باشد امنیت برای همه غیر از جمهوری اسلامی برقرار باشد قطعا اوضاع به این صورت نخواهد ماند.»

به گفته آقای فدوی «نیروهای ویژه نیروی دریایی سپاه بر روی تمام کشتی‌های جمهوری اسلامی ایران در اقیانوس هند، شرق و غرب آن برای جلوگیری از هرگونه تحرک حضور دارند.»

به تلافی تحریم های بین المللی که از سوی غرب علیه صادرات نفت ایران اعمال شده، تهران بارها تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است. ۴۰ درصد از نفت دریایی جهان با عبور از هرمز به بازارهای جهانی راه پیدا می کند.

تحریم های اقتصادی جهانی به دنبال پافشاری ایران بر ادامه فعالیت های مشکوک اتمی و امتناع از رفع نگرانی های بین المللی در این زمینه علیه ایران اعمال و به اجرا گذاشته شده است. ایران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز و با هدف تولید انرژی است.

ایالات متحده آمریکا در واکنش به تهدید ایران در بستن تنگه هرمز، حضور نیروهایش را در خلیج فارس افزایش داده است.

تهران ماه گذشته از تلاش برای ساختن کشتی های بیشتر خبرداد تا از کشتی های تجاری ایرانی در مقابل دزدان دریایی حفاظت کنند. مقامات ایرانی نیز همواره بر مسئله تسلط خود بر تنگه هرمز تاکید کرده است.

تحلیلگران نظامی، با در نظرگرفتن احتمال بالای تلافی جویی نظامی آمریکا در خلیج فارس درباره تمایل واقعی ایران به بستن تنگه هرمز تردید دارند.
XS
SM
MD
LG