لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۱

قابلیت های پایگاه شناور آمریکائی در خلیج فارس


نیویورک تایمز در گزارشی از واشنگتن زیر عنوان «پایگاه شناور جای پای جدیدی به آمریکا در خلیج فارس می دهد» می نویسد یکی از قدیمی ترین کشتی های تدارکاتی و ترابری نیروی دریائی آمریکا، که اکنون به یکی از جدید ترین سکوهای شناور برای عملیات جنگی این نیرو مبدل شده است، اواخر هفته گذشته با ورود به آبهای مجاور بحرین جزو بخشی از حضور تقویت شده نیروهای آمریکائی در خلیج فارس درآمد، که هدف آن مقابله با تهدید های ایران است.

کشتی پونس (Ponce) با گذشت بیش از چهل سال از خدمت آن قرار بود از رده خارج شود اما در چارچوب جدیدترین برنامه های نظامی آمریکا به پایگاهی شناور برای عملیات در آن منطقه از جهان بازسازی شده است.

نخستین ماموریت پونس پس از بازسازی، عمل کردن در قالب مرکزی برای عملیات مین روبی در تنگه هرمز در واکنش به تهدید های تهران در مورد بستن این شاهراه حیاتی برای حمل و نقل تجاری است. پونس می تواند برای راه اندازی هلی کوپترها، تیم های غواصی و تامین کننده سوخت و تعمیرات و نگهداری کشتی های مین یاب و مین روب، مورد استفاده قرار گیرد.

اما با تغییراتی نسبتا ساده در عرشه پونس، می توان این کشتی را با توانائی های ویژه یک پایگاه شناور برای عملیات صدها نفر افراد نیروهای ویژه در ماموریت هائی نظیر نجات گروگان ها، ضد تروریسم، تجسسی، خرابکاری و حملات مستقیم مورد استفاده قرار داد. حتی با تغییراتی دیگر، استقرار هلی کوپترها و قایق های کوچک مورد علاقه کماندوها نیز امکان پذیر است.

نیویورک تایمز می نویسد متحدان و دوستان گرچه مهم هستند اما می توانند ماموریت هائی را که از پایگاههای مستقر در قلمرو آنها شکل می گیرد وتو کنند. پونس می تواند در آب های بین المللی تامین کننده عملیات شود. سرعت و غافلگیری نیز در عملیات نقشی حیاتی دارد که پونس می تواند با نزدیک شدن به نواحی مورد نظر، انجام چنین عملیاتی را ممکن سازد.
XS
SM
MD
LG