لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

خواست های آمریکا و امارات از ایران


نشنال، روزنامه انگلیسی زبان امارات متحده عربی در گزارشی از واشنگتن در باره ملاقات روز چهارشنبه پرزیدنت اوباما با شیخ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده عالی نیروهای مسلح امارات متحده عربی می نویسد دو رهبر بر تحکیم مناسبات دوجانبه تاکید گذاشتند و پرزیدنت اوباما از ابتکار امارات برای میزبانی کنفرانس جهانی کارآفرینی در دسامبر امسال در دوبی قدردانی کرد.

پرزیدنت اوباما همچنین بر حمایت آمریکا از مشوق های رشد و توسعه اقتصادی در منطقه تاکید گذاشت.

امارات متحده عربی یکی از بزرگترین شرکای تجاری آمریکاست.

به گزارش نشنال، دو رهبر ضمن اشاره به مشورت و تبادل نظرهای نزدیک برای ترویج ثبات در خلیج فارس و خاورمیانه، بر پای بندی به تداوم همکاری های قوی دو جانبه دفاعی تاکید گذاشتند.

بموجب اعلامیه مشترکی که در پایان این ملاقات منتشر شد، دو رهبر مکانیسم های مختلفی را برای گسترش این همکاری ها مطرح ساختند که مانورهای مشترک بیشتر، افزایش تعلیمات، بهبود بخشیدن به برنامه ریزی ها، و فروش های تسلیحاتی آتی از جمله آنها بود.

نشنال می نویسد ایران، سوریه، و امنیت انرژی نیز در کانون تبادل نظرهای دو رهبر بود، که در جریان یک جلسه توام با صرف ناهار در کاخ سفید انجام گرفت .

دو رهبر از ایران خواستند به تعهدات بین المللی اش در چارچوب پیمان منع گسترش تسلیحات و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کند.

دو رهبر همچنین خواستار چاره ای مسالمت آمیز برای وضعیت ابوموسی و جزایر تنب بزرگ و کوچک شدند، و در این مورد آمریکا قویا حمایت خود را از پیشنهادهای امارات متحده عربی برای حل و فصل این مسئله از طریق مذاکراتی مستقیم، مراجعه به دادگاه جهانی، و یا دیگر مجامع بین المللی ابراز داشت.

در مورد امنیت انرژی، دو رهبر در باره اهمیت محافظت از خطوط مهم کشتیرانی در مقابل تهدیدهای خصومت آمیز، تروریسم و دزدی های دریائی تبادل نظر کردند.

پرزیدنت اوباما آمادگی امارات متحده عربی برای گشودن یک خط لوله نفتی جدید، که انرژی رسانی را بدون نیاز به عبور از تنگه هرمز امکان پذیر می سازد، به ولیعهد ابوظبی تبریک گفت.

تام دونیلون مشاور پرزیدنت اوباما در امور امنیت ملی نیز در این ملاقات و تبادل نظرها حضور داشت .
XS
SM
MD
LG