لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

سیامک نمازی در هفتمین سالگرد حبس اعتصاب غذا کرد


 سیامک نمازی
سیامک نمازی

سیامک نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی محبوس در ایران، در هفتمین سالگرد زندانی شدنش از روز دوشنبه اعتصاب غذای یک هفته‌ای را آغاز کرد.

نمازی ۵۱ ساله در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خود را دارنده عنوان «طولانی‌‌مدت‌ترین گروگان ایرانی آمریکایی در تاریخ» معرفی کرده و خواستار توافق ایالات متحده و جمهوری اسلامی برای آزادی خود شده است.

به نوشته شبکه آمریکایی ان‌پی‌آر، نمازی در این نامه که وکیلش منتشر کرده است، می‌گوید کسانی که او را در ایران اسیر کرده‌اند با تمسخر این لقب را به او یادآوری می‌کنند و از تلاش‌شان برای تحریک او به پاسخ‌گویی لذت می‌برند. نمازی قصد دارد تا هفت روز آینده در اعتصاب غذا باشد.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی که جرد گنسر، وکیل نمازی، منتشر کرده است، سیامک مدت‌ها در محل حبس خود در زندان بدنام اوین در سلول انفرادی بوده و با محرومیت از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی، شکنجه‌های جسمی و روانی را متحمل شده است.

نمازی در پایيز ۱۳۹۴ در یک سفر کاری به ایران بازداشت شد. جمهوری اسلامی پدرش باقر نمازی را نیز که یکی از مقامات بازنشسته یونیسف است در سال ۱۳۹۵ هنگام تلاش برای ملاقات با پسرش بازداشت کرد و پدر و پسر در رابطه با اتهام «همکاری با یک دولت متخاصم» محکوم شناخته شدند. این در حالی است که نمازی‌ها همواره اتهامات وارد شده را رد کردند. باقر نمازی سالخورده که نیازمند مداواهای پزشکی بود مهر ماه ۱۴۰۱ اجازه یافت ایران را ترک کند.

ناظران می‌گویند جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر از آنها برای اهداف سیاسی و چانه‌زنی در سیاست خارجی استفاده می کند و در عمل آنها را گروگان می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG