لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۰

واکنش سناتورهای آمریکا به تحریم جدید علیه روسیه؛ از فشار بر مسکو استقبال می‌کنیم


اعلام اقدامات تحریمی دولت آمریکا علیه روسیه در ارتباط با چند مورد پرونده مسمومیت افراد با گاز اعصاب در بریتانیا با استقبال از سوی چندین سناتور آمریکایی از هردو حزب روبرو شد.

سه سناتورجمهوریخواه، راب پورتمن، کوری گاردنر، جان مک کین و باب مناندز سناتور دموکرات، جملگی در صفحه توییتر خود در واکنشهای مشابهی از تصمیم دولت آمریکا حمایت کردند.

سناتور پورتمن از جمله نوشت: ما باید در کنار متحد خود بریتانیا بیایستیم و خوشحالم که دولت ترامپ با تحریمهای اضافی روسیه را بخاطر اعمالش پاسخگو قرار میدهد.

وی افزود، تلاش خطرناک روسیه برای ترور با استفاده از گاز اعصاب در خاک بریتانیا، نمونه دیگری از اقدامات عاری از مسولیت و بی ثبات کننده مسکو در صحنه جهانی است.

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه، با تاکید بر این که دولت روسیه با بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی قوانین بین المللی را نقض کرده است، اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو وضع خواهد کرد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تحریم‌هایی جدیدی علیه مسکو در نظر گرفته شده که پس از پایان دوره ۱۵ روزه اطلاع رسانی به کنگره اجرایی خواهند شد و انتظار می‌رود روز ۲۲ اوت یا در حدود آن باشد.

لندن، روسیه را مسئول مسمومیت چهارم مارس سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در شهر سالزبوری انگلستان، با استفاده از عامل عصبی با کاربرد نظامی ساخت آن کشور در دوران اتحاد جماهیر شوروی، می‌داند. مسکو این اتهام را رد می‌کند، اما دولت پرزیدنت ترامپ از موضع لندن حمایت کرده است.

روابط غرب، به ویژه ایالات متحده و بریتانیا، با مسکو در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا – به شدت تیره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG