لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا از تدابیر تلافی‌جویانه بیشتر علیه روسیه خبر داد


دن کوتس مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده - آرشیو
دن کوتس مدیر اداره اطلاعات ملی ایالات متحده - آرشیو

مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت واشنگتن در نظر دارد گامهای تلافی‌جویانه بیشتری را در برابر روسیه بابت اقدامات آن کشور علیه آمریکا و هم پیمانانش اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دن کوتس در گفت‌گو با خبرنگاران در واشنگتن به روسیه هشدار داد مراقب رفتارش باشد، چرا که به زودی «تدابیر تلافی‌جویانه بیشتری اعلام خواهد شد.»

همزمان مقام‌های وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از رصد دو آزمایش‌ روسیه بر روی موشک‌های کروز با محرکه هسته‌ای در ماه‌های اخیر خبر داده‌ و گفته‌اند این آزمایش‌ها ناکام بوده‌اند.

روابط ایالات متحده و فدراسیون روسیه در چند سال اخیر به دلیل برخی مسائل عمده، از جمله بحران اوکراین، جنگ سوریه و دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، رو به سردی گذاشته است.

این روابط، که به پائین ترین سطح خود پس از پایان جنگ سرد رسیده است، پس از مسمومیت یک جاسوس سابق روس در بریتانیا با گاز اعصاب ساخت روسیه، اخیرا سردتر هم شده است.

لندن و متحدان آن، به ویژه واشنگتن، می‌گویند این نخستین بار پس از پایان جنگ جهانی دوم است که از عامل عصبی (گاز اعصاب) در اروپا استفاده می‌شود و مسکو را مسئول می‌دانند.

مسکو اتهام دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دست داشتن در ترور بیولوژیک سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری را رد کرده و گفته حاضر است برای تحقیقات همکاری کند.

این در حالی است که آسوشیتدپرس در گزارشی جداگانه از مخالفت دوباره لندن با تحقیقات مشترک با مسکو در پرونده مسمومیت جاسوس پیشین دوجانبه روس و دخترش خبر داده است.

نماینده بریتانیا روز چهارشنبه در نشست ویژه سازمان منع تسلیحات شیمیایی برای بررسی این پرونده در لاهه هلند پیشنهاد روسیه برای انجام تحقیقات مشترک را «اهانت آمیز» خواند.

وی با بیان این که چنین تحقیقاتی باعث می‌شود قربانی مجبور شود با مجرم احتمالی رو در رو شده و با آن برخورد داشته باشد، گفت این پیشنهاد گمراه‌کننده است و تحقیقات را منحرف می‌کند.

ایالات متحده، بریتانیا و بسیاری از متحدان آنها در واکنش به این اقدامات مسکو، تاکنون تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود اخراج کرده‌اند. روسیه نیز دست به اقدام متقابل زده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG