لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

آمریکا: دولت روسیه مسئول حمله شیمیایی ۴ مارس بریتانیا بوده و تحریم می‌شود


نمایی از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه، با تاکید بر این که دولت روسیه با بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی قوانین بین المللی را نقض کرده است، اعلام کرد تحریم‌های جدیدی را علیه مسکو وضع خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت، به دنبال تلاش برای ترور «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه سابق روس و دختر او در بریتانیا با استفاده از عامل عصبی نوویچوک، ایالات متحده روز ۶ اوت ۲۰۱۸ بر اساس قانون سال ۱۹۹۱ مربوط به کنترل و امحای تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی، اطمینان یافت دولت فدراسیون روسیه برخلاف قوانین بین المللی از سلاح های شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده کرده است.

در بیانیه «هدر نائورت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، همچنین گفته می‌شود در همین ارتباط، تحریم‌هایی علیه مسکو در نظر گرفته شده است که پس از پایان دوره ۱۵ روزه اطلاع رسانی به کنگره، اجرایی خواهند شد و انتظار می‌رود روز ۲۲ اوت (۳۱ مرداد ماه) یا در حدود آن باشد.

لندن، روسیه را مسئول مسمومیت چهارم مارس سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در شهر سالزبوری انگلستان، با استفاده از عامل عصبی با کاربرد نظامی ساخت آن کشور در دوران اتحاد جماهیر شوروی، می‌داند. مسکو این اتهام را رد می‌کند، اما دولت پرزیدنت ترامپ از موضع لندن حمایت کرده است.

بریتانیا در واکنش به این اقدام مسکو ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و برخی دیگر از کشورهای جهان نیز، از جمله ایالات متحده، در حمایت از موضع لندن دستور اخراج شماری از دیپلمات‌های روسیه را از خاک خود صادر کردند.

روابط غرب، به ویژه ایالات متحده و بریتانیا، با مسکو در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل عمده – مانند بحران اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا – به شدت تیره شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG