لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

تاکید پل رایان بر اهمیت همبستگی کشورهای آزاد علیه اقدامات خصمانه روسیه


پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب جمهوریخواه - آرشیو
پل رایان رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب جمهوریخواه - آرشیو

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه با اشاره به وحدت به وجود آمده علیه مسکو به دنبال مسمومیت یک جاسوس سابق روس در بریتانیا با استفاده از گاز اعصاب، گفت ایالات متحده و همپیمانان آن باید همچنین اقدامات روسیه را برای دخالت در انتخابات دیگر کشورها و انجام حملات سایبری محکوم کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پل رایان که در قالب یک هیات پارلمانی به جمهوری چک سفر کرده است در سخنانی در پراگ، ضمن تاکید بر اهمیت «همبستگی» کشورها با یکدیگر، گفت که مردم آزاده در دموکراسی‌های جهان باید روسیه را متوقف و آن کشور را بابت انجام این قبیل «اقدامات خصمانه» محکوم کنند.

لندن روسیه را به دست داشتن در مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه پیشین روس و دخترش یولیا در شهر سالزبوری، با استفاده از یک عامل عصبی (گاز اعصاب) که در امور نظامی کاربرد دارد و در دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه ساخته می‌شد، متهم کرده است. مسکو این اتهام را رد می‌کند.

به دنبال عدم همکاری مسکو در این پرونده، بریتانیا ۲۳ دیپلمات‌ روس را اخراج کرد و ایالات متحده و برخی دیگر از کشورهای اروپایی – از جمله جمهوری چک – در حمایت از بریتانیا، دستور اخراج شماری از دیپلمات‌های روسیه را از خاک را صادر کردند. مسکو گفته است دست به عمل متقابل خواهد زد.

به گفته رئیس مجلس نمایندگان، روسیه چه از طریق فعالیت‌های خاص مانند آنچه چهارم مارس در بریتانیا رخ داد و چه از طریق ارائه اطلاعات غلط و دخالت در روند دموکراتیک دیگر کشورها، در تلاش است به آشوب و اختلاف دامن بزند و این اقدامات تجاوز به حاکمیت دیگر کشورها محسوب می‌شوند.

روابط روسیه با غرب، به ویژه با ایالات متحده و بریتانیا، از چند سال پیش به دلیل اختلاف بر سر برخی مسائل – مانند بحران شرق اوکراین، جنگ داخلی سوریه و همچنین دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا – رو به تیرگی گذاشته و به پائین‌ترین سطح پس از پایان جنگ سرد رسیده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG