لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

مقام اطلاعاتی بریتانیا: روسیه تلاش دارد دموکراسی های غربی را تضعیف کند


اندرو پارکر رئیس دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی بریتانیا - آرشیو
اندرو پارکر رئیس دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی بریتانیا - آرشیو

اندرو پارکر رئیس دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی بریتانیا روز دوشنبه در مراسمی در برلین در حضور همتایان غربی، فدراسیون روسیه را به انجام فعالیت های بدخواهانه با هدف تضعیف دموکراسی های اروپائی و مسموم کردن ماموران پیشین امنیتی روسیه در سالزبری بریتانیا محکوم کرد.

آقای پارکر در نخستین اظهار نظر عمومی درباره مسموم شدن اسکریپال ها در حمله به آنها با گاز اعصاب در ماه مارس گذشته، کرملین را به نقض فاحش قوانین بین المللی متهم کرد و گفت: «تلاش بی رحمانه ترور سرگئی اسکریپال با استفاده از گاز اعصاب فوق العاده قوی و مرگبار، زندگی عده ای از مردم از جمله دختر وی را در معرض خطر قرار داد و تنها با دخالت معجزه آسای پزشکان زندگی این پدر و دختر نجات داده شد.»

دولت پوتین هر نوع دست داشتن در مسموم کردن سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا را انکار می کند.

آقای پارکر افزود، اقدام های گسترده تری برای پیشگیری از تکرار چنان اعمالی صورت گرفته است. به گفته این مقام اطلاعاتی، دولت پوتین فعالیت های عمدی، هدفمند و بدخواهانه ای را با هدف تضعیف جامعه های آزاد و دموکراتیک ادامه می دهد.

وی اقدام مسکو در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه را محکوم کرد و گفت، یکی از هدف های محوری و قابل تحسین مسکو بنای روسیه ای بزرگ در عرصه جهانی است، منتها این هدف را با تعقیب عملیات تجاوزکارانه نظامی و اطلاعاتی به پیش می برد و به جای آن که از روسیه کشوری قابل احترام بسازد، روز به روز این کشور را منزوی تر می سازد.

رئیس ام آی ۵ گفت، مسکو به «نوری نیاز دارد که ابرهای دروغ، نیمه درست و نفرت برانگیز از طریق ماشین تبلیغاتی اش را پس بزند.»

اندرو پارکر داعش را نیز یک تهدید واقعی خواند و گفت آن خلافت دروغین پایگاه های خود را در سوریه و عراق از دست داده است، اما برخورد با این جریان به یک تلاش پیگیر، مداوم و جهانی نیاز دارد.

وی گفت هم اکنون که من اینجا صحبت می کنم داعش دارد تجدید سازمان می کند و تهدید آن جدی است و نمونه اش همین شنبه بود که یک داعشی با چاقو یک نفر را در پاریس کشت و ۴ نفر را زخمی کرد.

به گفته او از سال ۲۰۱۳ تا امروز ۲۵ مورد تلاش داعش در حمله به بریتانیا کشف و خنثی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG