لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۸

پلیس بریتانیا مظنونان حمله با گاز عصبی به جاسوس سابق روس را شناسایی کرد


پلیس بریتانیا در ادامه تحقیقات پیرامون حمله با گاز عصبی نوویچوک و مشاهده برنامه های تلویزیون انگلیسی زبان روسیه در خارج چندین مظنون روسی را که در ماه مارس با نوویچوک به سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس و دختر وی حمله کردند، شناسایی کرده‌اند.

روز ۴ مارس سال ۲۰۱۷ پدر و دختر در مرکز خرید در شهر سالزبری در جنوب انگلیس مورد حمله با گاز عصبی قرار گرفتند در تحقیقات پلیس معلوم شد حمله با گاز نوویچوک انجام شده که از گازهای شیمیائی کشنده است و در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ در شوروی تولید می شده است.

پلیس بریتانیا با مقایسه افرادی که در زمان حمله از سالزبری دیدار کرده بودند با عکس های برنامه تلویزیونی روسی موفق به شناسائی حمله کنندگان شد. مظنونان همه روسی بوده اند.

سرگی اسکریپال در سال های دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ یک جاسوس دوجانبه بود که در سال ۲۰۰۶ در روسیه بازداشت شد. وی همزمان برای سازمان جاسوسی نیروهای مسلح روسیه GRU و برای بریتانیا جاسوسی می کرد. در جریان مبادله جاسوس ها به بریتانیا رفت و در آنجا اقامت گزید.

سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا در بیمارستان تحت درمان قرار گرفتند و ابتدا یولیا و سپس پدرش از بیمارستان مرخص شدند.

لندن در آن ماجرا دولت روسیه را مقصر شناخت اما دولت پوتین با رد ادعا اعلام کرد هدف لندن بی اعتبار کردن روسیه است.

هم اکنون پلیس بریتانیا در حال بررسی مرگ دان استرگس زن ۴۴ ساله انگلیسی است که ماه پیش با گاز نوویچوک مسموم شد. وی همراه چارلی کراولی همسرش در نزدیکی سالزبری مسموم شدند و کراولی هنوز در وضعیت بحرانی به سر می برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG