لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

درخواست اکثریت سنا از اوباما برای افزایش کمک‌های دفاعی به اسرائیل


نشست خبری لیندزی گرام (چپ) و جان مک کین دو عضو ارشد جمهوریخواه سنای آمریکا در اروشلیم، اسرائیل - ژانویه ۲۰۱۴
نشست خبری لیندزی گرام (چپ) و جان مک کین دو عضو ارشد جمهوریخواه سنای آمریکا در اروشلیم، اسرائیل - ژانویه ۲۰۱۴

بیش از چهار پنجم اعضای مجلس سنای آمریکا با امضای نامه‌ای خواستار توافق "سریع" باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده با اسرائیل برای ارسال کمک‌های نظامی جدید، بالاتر از میزان ۳ میلیارد دلار کمک سالانه فعلی به آن کشور شدند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در گزارشی اختصاصی، ضمن اعلام این خبر، نوشت ۸۳ نفر از اعضای مجلس ۱۰۰ نفره سنا این نامه را، که توسط سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام و سناتور کریس کونز از حزب دموکرات تهیه شده است، امضا کرده‌اند.

تد کروز، از داوطلبان جمهوریخواه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در میان ۵۱ سناتور جمهورخواه امضاکننده نامه است؛ اما نام برنی سندرز، دیگر داوطلب انتخابات ماه نوامبر از حزب دموکرات، در میان ۳۲ سناتور دموکرات امضاکننده نامه دیده نمی‌شود.

در بخشی از این نامه آمده است، با توجه به "چالش‌های دفاعی رو به افزایش اسرائیل، ما برای حمایت از یک توافق بنیادین کامل‌تر و بلندمدت، برای تامین آنچه اسرائیل برای دفاع از خود و حفظ برتری نظامی (در منطقه) نیاز دارد، اعلام آمادگی می‌کنیم."

به گزارش رویترز، با این حال در این نامه به جزئیات کمک‌های بیشتری که ایالات متحده می‌تواند به اسرائیل ارائه کند یا مبلغ سالانه پیشنهادی این کمک‌ها اشاره‌ای نشده است.

اسرائیل خواهان افزایش کمک‌های سالانه دفاعی آمریکا به ۴ تا ۴ و نیم میلیارد دلار در چارچوب یک توافق جدید برای جایگزینی توافق کنونی است که در سال ۲۰۱۸ میلادی منقضی خواهد شد.

اما مقام‌های آمریکا یک افزایش حداکثر ۷۰۰ میلیون دلاری را پیشنهاد داده اند، که این مجموع ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار کمک سالانه، بسیار پائین تر از میزان مورد درخواست طرف اسرائیلی است.

با وجود برخی اختلاف نظرها میان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا – به ویژه بر سر پرونده هسته‌ای ایران – کاخ سفید همواره بر تعهد واشنگتن بر تضمین امنیت اسرائیل تاکید کرده است.

XS
SM
MD
LG