لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۹

بایدن از حمایت لابی یهودی "جی استریت" از توافق با ایران تقدیر کرد


جو بایدن در ضیافت سالانه جی استریت گفت "سازمان شما نقش بزرگی در تقویت حمایت (از توافق) در داخل و تصویب آن در کنگره بازی کرد.
جو بایدن در ضیافت سالانه جی استریت گفت "سازمان شما نقش بزرگی در تقویت حمایت (از توافق) در داخل و تصویب آن در کنگره بازی کرد.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا از گروه "جی استریت"، از لابی‌های یهودی در ایالات متحده، به دلیل کارزار موفقیت آمیز آن گروه در حمایت از توافق جامع اتمی با ایران تقدیر کرد.

بر خلاف برخی دیگر از گروه های پرنفوذ یهودی در آمریکا، از جمله آیپک، که مخالف توافق اتمی با ایران بودند، "جی استریت" سال گذشته از مردم خواسته بود تا از نمایندگان خود در کنگره بخواهند توافق ۲۳ تیر ماه وین را تصویب کنند.

جو بایدن دوشنبه شب در ضیافت سالانه این گروه در شهر واشنگتن، گفت "سازمان شما نقش بزرگی در تقویت حمایت در داخل و تصویب آن در کنگره بازی کرد. شما ایستادید و صدایتان در سراسر جامعه و ورای آن شنیده شد. آمریکائیان یهودی در سراسر کشور و نیز بسیاری از کارشناسان امنیتی اسرائیل، از جمله مقامات سابق نظامی و اطلاعاتی، با شما موافق بودند."

در حالی که حاضران در مراسم با کف زدن از این اظهارات بایدن استقبال می کردند، معاون باراک اوباما در ادامه با بیان این که "شما جهان را اندکی امن تر ساختید،" گفت که توافق آنگونه که باید کار می کند. ایران به تعهدات خود پایبند است. امروز از دستیابی به تسلیحات اتمی در مقایسه با یک سال پیش دورتر است، و این گامی بلند به سوی "امنیت ما و امنیت تمامی منطقه است."

با این حال، آقای بایدن گفت فعالیت های موشکی اخیر ایران به چهره آن کشور در جهان آسیب رسانده و موجب شده است لغو تحریم ها بر تجارت و معاملات مالی پیچیده تر شود.

وی همچنین از سیاست های کنونی شهرک سازی در اسرائیل انتقاد کرد و اسرائیلی ها و فلسطینی ها را به "برداشتن گام های معقول برای کاهش تنش" در خاور میانه فراخواند.

بایدن خطاب به "جی استریت" که از برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینیان حمایت می کند، مخالفت دیرینه خود با ایجاد مناطق یهودی نشین را یادآور شد و آن را به زیان امنیت اسرائیل خواند و گفت، اقدامات دولت اسرائیل در چند سال گذشته "ما و، از آن مهم تر، اسرائیل را در جهت نادرست حرکت می دهد."

معاون ریاست جمهوری آمریکا افزود "تنها راه برای تضمین امنیت آینده اسرائیل و ادامه هویت آن به عنوان یک کشور یهودی و دموکرات، و در عین حال تضمین کرامت مردم فلسطینی و برخوردار شدن آنها از خودمختاری، راه حل دو کشوری است، و گزینه دیگری وجود ندارد."

جو بایدن در ادامه از تشکیلات خودگردان فلسطینی و محمود عباس خواست حملات تروریستی را محکوم کنند، از تحریک دست بردارند، و از برداشتن گام های یک جانبه در مجامع بین المللی خودداری کنند.

در مراسم شب گذشته، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده نیز حضور داشت و در سخنانی اظهار داشت، "ما به تلاش برای یافتن راهی جهت پیشبرد راه حل دو کشوری ادامه خواهیم داد؛ این تنها راه حل است، زیرا هر چیز دیگری، یهودی و دمکراتیک نخواهد بود."

گروه "جی استریت" در سال ۲۰۰۸ میلادی تشکیل شد و هدف خود را ترویج رهبری آمریکایی به منظور خاتمه دادن به مناقشات اعراب و اسرائیل، و به ویژه اسرائیل و فلسطینی ها، به گونه ای صلح آمیز و دیپلماتیک اعلام کرده است.

XS
SM
MD
LG