لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۴

جو بایدن در آیپک: ایران را مانند عقاب زیر نظر داریم


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در جمع ۱۸ هزار نفر سخنرانی کرد.
جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در جمع ۱۸ هزار نفر سخنرانی کرد.

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) اجلاس سه روزه خود را یک شنبه شب با سخنرانی جو بايدن، معاون رئيس جمهوری آمریکا آغاز کرد.

مسئولان آیپک می گویند در نشست امسال حدود ١٨ هزار تن از اعضای اين لابی و جمعی از قانونگذاران آمریکا شرکت دارند.

از اهداف آیپک تقويت روابط آمریکا-اسرائیل در زمينه های نظامی و امنيتی و دريافت کمک های مالی سالانه از واشنگتن است.

در نشست امسال که همزمان با فصل انتخابات رياست جمهوری آمریکا برگزار می شود، داوطلبان نامزدی انتخابات با سخنرانی در برابر اعضای اين لابی نيرومند تعهد خود را به ادامه گسترش و استحکام روابط دو جانبه در صورت راهيابی به کاخ سفيد ابراز می کنند.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه شب در نشست آیپک گفت آمریکا ایران را مانند "عقاب" زیر نظر دارد.

آقای بایدن در این سخنرانی همچنین ابراز تاسف کرد که هیچگونه تمایل سیاسی برای مذاکرات صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل دیده نمی شود.

معاون رئیس جمهوری آمریکا ضمن دفاع از توافق هسته ای با ایران، بر اهمیت خروج ذخیره اورانیوم غنی شده از ایران و برچیده شدن بسیاری از سانتریفیوژها تاکید کرد.

او گفت ما مطمئن خواهیم شد که ایران این کارها را بکند و "آنها را مانند عقاب زیر نظر خواهیم داشت. ایران تحت این توافق هرگز اجازه از سرگیری برنامه اتمی را نخواهد داشت. هرگز."

سخنان آقای بایدن در حالی بیان شد که بسیاری در جامعه یهودیان به رهبران جمهوری اسلامی ایران که وعده نابودی اسرائیل را داده اند اعتماد ندارند و با توافق هسته ای مخالفت می کنند.

آزمایش های موشکی اخیر ایران که تهران آن را اقدام دفاعی توصیف کرده جنجال برانگیخته است. اسرائیل از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار اقدام در این زمینه شده است.

آقای بایدن در سخنرانی همچنین در ارتباط با امکان این که فلسطینی ها و اسرائیل بتوانند پیشرفتی به سوی توافق صلح داشته باشند، چندان ابراز خوشبینی نکرد.

او گفت: "به تصور من بعد از حدود ۴۲ سال تلاش، هیچگونه خواست سیاسی میان اسرائیل و فلسطینی ها برای حرکت به سوی یک مذاکره جدی وجود ندارد که واقعا ناامید کننده است. چون به نظر من تنها راه تضمین آینده اسرائیل و تامین امنیت هویت آن به عنوان یک کشور دموکراتیک یهودی، راه حل دو کشوری است."

جو بایدن همچنین به اقداماتی که به گفته او موجب تضعیف اعتماد است اشاره کرد و به ویژه در مورد روند نظام یافته ای که در اسرائیل برای گسترش شهرک های یهودی نشین جود دارد، صحبت کرد و آن را موجب فرسایش روند صلح خواند.

آقای بایدن در بخشی از سخنرانی علیه تروریسم و گسترش رادیکالیسم در منطقه صحبت کرد و گفت: "اسرائیل و همسایگانش به طور مشترک نگرانی عظیمی در مورد تهدید رادیکالیسم علیه امنیت خود دارند و کشورهای عرب به ویژه سرانجام متوجه این امر شده اند که داعش یک تهدید نه تنها علیه موجودیت اسرائیل، بلکه علیه موجودیت آنها نیز هست."

آقای بایدن گفت اسرائیل و ایالات متحده هم اکنون مشغول مذاکرات توافق در مورد یک کمک نظامی سخاوتمندانه به اسرائیل هستند.

XS
SM
MD
LG