لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

مخالف کاندیداهای جمهوریخواه با توافق ایران در آیپک؛ تهدید کروز به زدن موشک های آزمایشی ایران


جان کیسیک، سناتور تد کروز، و دونالد ترامپ عصر روز دوشنبه در نشست آیپک در واشنگتن سخنرانی کردند.
جان کیسیک، سناتور تد کروز، و دونالد ترامپ عصر روز دوشنبه در نشست آیپک در واشنگتن سخنرانی کردند.

عصر روز دوشنبه سه کاندیدای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به همراه پل رایان، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا-اسرائيل، موسوم به آيپک سخنرانی کردند.

هر سه کاندیدا در سخنرانی های خود علیه توافق اتمی ایران و سیاست های دولت باراک اوباما در مورد ایران و مذاکرات صلح خاورمیانه صحبت کردند و اورشلیم را پایتخت ابدی اسرائيل خواندند.

در این کنفرانس نزدیک به ۱۸ هزار نفر از طرفداران و اعضای این لابی پرنفوذ حامی اسرائيل شرکت داشتند، جان کیسیک، فرماندار اوهایو و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری سخنران اول بود.

او، اسرائیل را متحد بزرگ آمریکا خواند و گفت در واکنش به آزمایش های اخیر موشکی ایران خواستار تعلیق همکاری آمریکا در توافق جامع اتمی با ایران شده است. او گفت این آزمایش ها اقدامی تحریک آمیز بود که نمی توان آنها را نادیده گرفت و به گفته او این آزمایش ها مغایر روح توافق است.

او گفت باور می کنید روی یکی از موشک ها به عبری نوشته بود اسرائيل باید از بین برود؟جان کیسیک گفت اگر ایران ذره ای از توافق تخلف کند باید تحریم ها علیه این کشور افزایش یابد.

او با اشاره به تمایل شرکت ها برای فعالیت اقتصادی با ایران گفت هیچ مقدار پول نمی تواند ما را در جهت غلطی ببرد که به خاطر آن امنیت اسرائيل را نادیده بگیریم و ایران بخواهد به تسلیحات اتمی دست یابد.

فرماندار اوهایو گفت اسرائيل و کشورهای عربی بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک شده اند.

به گفته جان کیسیک، کشورهای شورشی مثل ایران تنها تهدید موجود برای کشور یهودی و یهودیان آمریکا نیستند.

او همچنین گفت من همه تلاش ها برای منزوی کردن و نامشروع کردن اسرائيل را رد می کنم.

به گفته جان کیسیک، فلسطینی ها اگر به دنبال صلح هستند باید ترویج فرهنگ تنفر نسبت به اسرائیلی ها را متوقف کنند و ما چنین چیزی را بر نمی تابیم.

جان کیسیک اورشلیم را پایتخت ابدی اسرائيل خواند و گفت دولت فلسطینی و دوستان آن ها حزب الله و حماس باید یاد بگیرند در کنار اسرائیل صلح آمیز زندگی کنند و خشونت آنها غیرقابل قبول است.

پل رایان: توافق اتمی افتضاح بود

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت دوستی آمریکا و اسرائيل تنها برای اسرائيل خوب نیست، برای آمریکا هم خوب است و برای دنیا هم خوب است. آمریکا اولین کشوری بود که اسرائيل را دقایقی پس از اعلام استقلالش، به رسمیت شناخت.

به گفته پل رایان، کابینه فعلی می فهمد که متحدانمان را لازم داریم اما نمی فهمد که متحدان ما چه چیزی می خواهند.

او گفت: مثلا در مورد توافق با ایران، فکر می کنم این توافق افتضاحی بود، (خنده و تشویق حضار)، به خاطر این توافق دوستانمان اعتماد خود را به ما از دست می دهند و یا اعتمادشان را نسبت به قضاوت ما از دست می دهند.

پل رایان گفت ایران حتی اگر تقلب نکند این توافق یک معامله بسیار خوب برای ایران است.

او گفت مذاکره با دشمنان اشکال ندارد اما نه اینکه مذاکره به ضرر دوستانمان باشد، و این تصادفی نیست که ایران هر چند وقت یک بار موشک پرتاب می کند (چون توافق بد است).

پل رایان گفت اقدامات ایران یک تهدید بزرگ برای کشور اسرائيل و برای کشور ما هم است و ما باید ایران را به خاطر تخلفاتش و اقداماتش در منطقه پاسخگو کنیم.

دونالد ترامپ: توافق اتمی را با اجرای مو به مو از بین می برم

دونالد ترامپ، نامزد میلیاردر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خود را حامی دیرین اسرائيل خواند. او گفت من سیاست مدار نیستم که همه اش حرف می زنند بدون آنکه عمل کنند، من آمده ام درباره آینده روابط آمریکا با برادر فرهنگی خود کشور اسرائيل حرف بزنم که دوستی اش با ما شکست ناپذیر است.

ترامپ گفت اولویت اول من زمانی که به ریاست جمهوری برسم از بین بردن توافق اتمی با ایران است.

او گفت من در تجارت زیاد بودم، این توافق برای آمریکا اسرائیل و همه خاورمیانه فاجعه آمیز است، ما بزرگترین کشور حامی تروریسم را ۱۵۰ میلیارد دلار پاداش دادیم و چیزی نگرفته ایم، این توافق بدی است، بزرگترین خطر آن این نیست که ایران تقلب کند، بلکه می تواند تقلب نکند و پس از گذر زمان به بمب دست یابد.

ترامپ گفت این توافق حتی از ایران نمی خواهد که بخش های نظامی اتمی اش را از بین ببرد، بلکه علیه آنها محدودیت های زمانی گذاشته است اما پس از طی شدن دوره محدودیت در سطح صنعتی به آن بخش ها دسترسی دارد.

او گفت وقتی من رئيس جمهور شوم مقابل تلاش های ایران برای تسلط بر منطقه می ایستیم، ایران مشکل بزرگی است.

ایران در عراق، سوریه، لبنان، و یمن مشکل است و یک مشکل خیلی بزرگ برای عربستان خواهد بود. حزب الله لبنان موشک های ضد کشتی و ضد هوایی و دستگاه های جی پی اس پیشرفته ای از ایران گرفته که خیلی از کشورها ندارند.

ترامپ گفت در غزه ایران از حماس و جهاد اسلامی دفاع می کند و آشکارا به خانواده فلسطینی های تروریست ۷ هزار و به ازای هر خانه ویران شده تروریست ها ۳۰ هزار می دهد که منزجر کننده است و ما به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار به رغم این ها دادیم.

ترامپ گفت اقدام بعدی در مورد ایران این خواهد بود که شبکه ترور ایران را که قوی و بزرگ است را نابود می کنیم، این شبکه اما مثل ما بزرگ نیست، ایران شبکه های ترور در جهان دارد و در ۵ ساله گذشته در ۲۵ کشور کار تروریستی کرده است، در پنج قاره، ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است، باور کنید آن را نابود می کنیم.

ترامپ اقدام سوم خود در مورد ایران را اینگونه توضیح داد: ما باید شرایط توافق قبلی (اتمی) را مو به مو اجرا کنیم. ایران از زمان آغاز توافق اتمی ۳ بار موشک بالیستیک آزمایش کرده که هدف آن تنها ترساندن اسرائيل نبوده بلکه اروپا هم بوده و بلکه شاید آمریکا را هم بخواهد در آینده بترساند اما ما هرگز اجازه این کار را به ایران نخواهیم داد.

او گفت روی یکی از موشک های ایران به عبری و فارسی نوشته بود که اسرائيل باید از بین برود. ترامپ گفت کدام ذهنیتی چنین چیزی روی موشک می نویسد؟

دونالد ترامپ گفت سازمان ملل دوست دموکراسی نیست، دوست آزادی نیست، حتی دوست آمریکا که میزبان آن است نیست، و قطعا دوست اسرائیل نیست.

او گفت ریاست جمهوری باراک اوباما بدترین اتفاقی بود که برای اسرائيل افتاد.

ترامپ گفت آمریکا باید از قدرت وتو در سازمان ملل برای رد صدور هرگونه قطعنامه تحمیلی علیه اسرائيل استفاده کند.

او در مورد صلح خاورمیانه گفت توافق زمانی حاصل می شود که افراد پشت میز مذاکره صحبت کنند، هر طرف از چیزی می گذرد و توافق حاصل می شود، با تحمیل به توافق نمی رسید، اقدامات تحمیلی فقط مشروعیت را از اسرائيل می گیرد و برای تروریست های فلسطینی پاداش است.

ترامپ گفت آمریکا می تواند تسهیل کننده توافق باشد و کسی نباید به اسرائيل چیزی تحمیل می کند.

او گفت: وقتی من رئیس جمهور شوم هرگونه اقدام سازمان ملل در تحمیل هر چیزی به کشور یهودی را وتو خواهم کرد، برای رسیدن به هر توافق دو طرف باید تمایل داشته باشند و اسرائيل نشان داده که تمایل دارد.

ترامپ گفت وقتی من رئيس جمهور شوم رفتار با اسرائيل مثل یک شهروند درجه دوم در روز اول ریاست جمهوری پایان می یابد و من با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائيل فورا ملاقات می کنم.

دونالد ترامپ گفت در جاهایی که آتش نشانان قهرمانند کودکان می خواهند آتش نشان شوند. جاهایی که ورزشکاران قهرمانند کودکان می خواهند ورزشکار شوند. در جوامع فلسطینی قهرمانان کسانی هستند که یهودیان را به قتل می رسانند و آنها الگوهای کودکان هستند.

او گفت: باراک اوباما به دوستان ما فشار تحمیل می کند و به دشمنان ما جایزه می دهد، این را همیشه می بینید که او و کابینه اش این کار را انجام می دهند، هیلاری کلینتون هم با اسرائيل خیلی بد رفتار کرد و ما آن را در شکل ۱۵۰ میلیارد دلاری که به ایران دادیم دیدیم، فکر کردند که شاید ایران به طور جادویی به جامعه جهانی خواهد پیوست.

ترامپ گفت وقتی آمریکا کنار اسرائيل بایستد، امکان صلح به شدت افزایش می یابد، ما سفارت آمریکا را به اورشلیم پایتخت ابدی اسرائيل منتقل می کنیم، فلسطینی ها باید ترورهای روزانه علیه اسرائيل را متوقف کنند و باید بدانند اسرائيل یک کشور یهودی است و تا ابد به عنوان کشور یهودی باقی می ماند.

تد کروز: اولین کار من این است که توافق اتمی با ایران را پاره پاره خواهم کرد

سناتور جمهوریخواه تد کروز نیز گفت خدا آیپک را حفظ کند. او با طعنه زدن به ترامپ سخنان خود را اینگونه آغاز کرد و گفت فلسطین از سال ۱۹۴۸ وجود نداشته است.

او گفت: اول حزب جمهوریخواه را متحد می کنم بعد اقشار مختلف کشور را متحد می کنم و با هم در کنار اسرائيل خواهیم ایستاد و تروریسم رادیکال اسلامی را شکست خواهیم داد.

سناتور کروز گفت: در دورانی که در سنا بودم سه بار به اسرائيل سفر کردم، وقتی کشور ایران حمید ابوطالبی که یک تروریست مشهور است را برای نمایندگی خود در سازمان ملل معرفی کرد، همه گفتند کاری نمی شود کرد اما من یک مصوبه برای جلوگیری از ورود ابوطالبی عرضه کردم که در کنگره تصویب شد و رئیس جمهور اوباما آن را امضا کرد.

او گفت دلیلی که حماس موشک هایش را در مدارس می گذارد به خاطر کوچک بودن نوار غزه نیست بلکه به خاطر بزدلی اش است که از کودکان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

او گفت ما دیدیم که دولت باراک اوباما در زمان پرتاب راکت ها به اسرائيل پرواز ها به اسرائيل را ممنوع کرد، چرا؟ چون یک راکت به نقطه دوری از فرودگاه بن گورین برخورد کرد؟ چرا پرواز ها به پاکستان، یا یمن، یا اوکراین درگیر جنگ که بعدا نیز یک هواپیما در آنجا سقوط کرد ممنوع نشد؟...من از وزارت خارجه پرسیدم آيا اسرائيل را تحریم اقتصادی کردید؟ وزارت خارجه گفت سوال مسخره ای است.

سناتور کروز گفت بعدا وزارت خارجه را با اقدام خود در سنا تحت فشار گذاشت و بعد هم بلومبرگ شهردار نیویورک از لندن به اسرائیل رفت و امنیت فرودگاه اسرائيلی را نشان داد و دولت اوباما هم ممنوعیت پرواز را برداشت.

تد کروز گفت: دونالد ترامپ گفته در مذاکرات صلح خاورمیانه بین فلسطینی ها و اسراییلی ها بی طرف خواهد بود، من به عنوان رئیس جمهور بی طرف نخواهم بود، آمریکا حتما کنار اسرائیل خواهد بود.

او گفتم: دونالد ترامپ گفته برای توافق بهتری با ایران مذاکره خواهد کرد...من در روز اول ریاست جمهوری این توافق را پاره پاره خواهم کرد، بر خلاف ترامپ و هیلاری کلینتون.

تد کروز گفت ما دوباره تحریم ها را علیه ایران اعمال خواهیم کرد، برای مسخره کردن این توافق ایران موشک پرتاب کرد که روی آنها به فارسی و عبری نوشته بود اسرائيل باید از بین برود.

کروز گفت: این سخنان من خطاب به آیت الله خامنه ای است، اگر من رئيس جمهور شوم و ایران آزمایش موشکی کند، ما آن موشک را خواهیم زد.

او گفت: یا شما(ایران) به برنامه اتمی خود پایان می دهید یا ما آن را برای شما تعطیل می کنیم.

تد کروز گفت سفارت آمریکا را به اورشلیم پایتخت ابدی اسرائيل منتقل می کنم.

او گفت همه ما می دانیم اسرائيل مانع صلح خاورمیانه نیست، بلکه به اصطلاح دولت خودمختار فلسطینی است که با حماس متحد شده است، اسرائيل یک متحد وفادار است.

تد کروز گفت کمک ما به اسرائيل خیریه نیست بلکه اسرائيل به ما در حفاظت از تروریسم رادیکال اسلامی کمک می کند. او گفت توافق اتمی یک ابزاری به یک دیوانه می دهد که میلیون ها نفر را بکشد.

XS
SM
MD
LG