لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

مک‌‌کانول از بررسی طرح ارجاع توافق اتمی با ایران در سنا خبر داد


مک‌‌کانول از بررسی طرح ارجاع توافق اتمی با ایران در سنا خبر داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:26 0:00

میچ مک‌کاونل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا گفت روز سه‌شنبه هفته آینده طرح الزام ارجاع هر توافق اتمی با ایران به کنگره را جهت رد یا تصویب، به بحث خواهد گذاشت. اقدامی که بار دیگر کشمکش حزبی با دموکرات‌ها را افزایش داده است.

در همین حال، هری رید رهبر اقلیت سنا، خواستار تعویق رسیدگی به این لایحه تا پایان ماه جاری میلادی (۱۱ فروردین ۱۳۹۴) شده است.

سناتور میچ مک‌کانول از ایالت کنتاکی، روز چهارشنبه گفت «بگذارید روشن کنم، اقدام ما به حامیان این طرح معقول دوحزبی فرصت می‌دهد بحث و گفتگو بر سر آن را آغاز کنند، و به کمیته روابط خارجی هم اجازه می‌دهد روند معمول بحث و رای گیری در مورد آن را شروع کند، و در صورت تایید کمیته، متن آن در صحن سنا مطرح خواهد شد.»

سناتور مک‌کانول که پیشتر در روز سه شنبه گفته بود از طرح این پیشنهاد در سطح کمیته روابط خارجی صرف نظر خواهد شد، گفت ایران لازم است بداند که تحریم‌های کنگره، در صورت وقوع یک توافق بد، لغو نخواهد شد.

اما هری رید رهبر اقلیت دموکرات سنا روز چهارشنبه گفت دموکرات‌ها با اقدام سریع روی این طرح مخالفت می‌کنند.

سناتور دموکرات رابرت منندز و ۹ دموکرات نیز دیگر در نامه‌ای به سناتور مک‌کانول اعلام کردند تا پیش از ضرب الاجل ۲۴ ماه مارس برای تعیین چارچوب سیاسی توافق اتمی با ایران، به طرح مورد نظر او رای مثبت نخواهند داد.

آنها هدف چنین طرحی را امتیازگیری سیاسی حزبی خواندند.

باب کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا که طراح و پیشنهاد کننده این طرح است، چهارشنبه گفت استراتژی مک‌کانول صرفه جویی در وقت است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز روز چهارشنبه گفت مخالفت دموکرات‌ها در سنا، ممکن است شرایطی را فراهم کند که رئیس جمهوری دیگر لزومی به وتوی مصوبه سنا نداشته باشد، چون ممکن است این طرح حتی از تصویب سنا هم نگذرد.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG