لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۷

دمکرات‌های کنگره به طرح جمهوریخواهان درباره توافق هسته‌ای رای نمی‌دهند


میچ مک کانول، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا اعلام کرد که سنا هفته آینده بحث بر سر طرح ملزم کردن رئیس جمهوی آمریکا به ارجاع توافق نهایی با ایران به کنگره را برای تصویب آغاز خواهد کرد.

دیروز تنها ساعاتی پس از آنکه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل ضمن سخنرانی خود در کنگره ایالات متحده، مذاکرات اتمی آمریکا و کشورهای عضو گروه ۵+۱ با ایران را مورد انتقاد شدید قرار داد، میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا از آغاز بررسی طرحی که آقای اوباما را ملزم می‌کند هرگونه توافقی با ایران را به تایید کنگره برساند، خبر داد.

اعلام این تصمیم، نارضایتی دمکرات‌های سنا را موجب شد که مایل هستند فرصت بیشتری به مذاکرات اتمی با ایران بدهند. از جمله خشم رابرت منندز سناتور دمکرات را برانگیخت که اقدام میچ مک کانول را بسیار مایوس کننده و همراه با بی احترامی خواند .

آقای منندز با انتقاد از این تصمیم اکثریت جمهوریخواه سنا گفت: «بر سر تصمیم کنار گذاشتن موضع‌گیری‌‌های حزبی چه آمد؟ این آن چیزی نیست که پیش از این مورد نظر بود. این خلاف تصمیم ما مبنی بر سیاسی نکردن مساله تعیین نظارت کنگره بر توافق اتمی با ایران است».این سناتور دموکرات گفت که علیه این طرح رای خواهد داد.

هری رید رهبر اقلیت دمکرات سنا هم نظر آقای منندز را تایید کرد.

این طرح که پیشتر توسط سناتور منندز با همکاری سناتور جمهوریخواه مارک کرک تدوین شده بود از سوی باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا پیشنهاد شده است. با این وجود، آقای منندز در حمایت از سیاست آقای اوباما اقدام روی این طرح را تا آخر ماه مارس به تعویق انداخت تا به مذاکرات فرصت دهد.

براساس این طرح، دولت آمریکا باید هر توافق هسته‌ای با ایران را برای تایید، به کنگره بفرستد و کنگره نیز ۶۰ روز فرصت دارد تا آن را رد یا تایید کند.

جمهوریخواهان مدتها است در صدد رای گیری و تصویب این طرح و همچنین طرح تحریم های سخت تر مشروط علیه تهران هستند اما کاخ سفید با چنین اقدامی مخالفت کرده است.

XS
SM
MD
LG