لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

رای‌گیری سنا برای طرح بررسی توافق اتمی با ایران به تعویق افتاد


رای‌گیری سنا برای بررسی توافق اتمی با ایران به تعویق افتاد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

پس از یک رویارویی حزبی میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان کنگره، رهبر اکثریت سنا رای گیری در مورد طرح الزام ارجاع هر توافق اتمی با ایران به کنگره، که پیشتر برای سه شنبه آینده تعیین شده بود، را به تعویق انداخت.

در همین حال، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید یک مهلت قانونی ۱۰ ساله در برخی از جنبه‌های برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب توافق اتمی، ممکن است برای تهران قابل پذیرش باشد.

پس از جوش و خروش تندی که روز پنجشنبه درمورد تصمیم میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان درگرفت، تلاش سنا که رای کنگره را در مورد رد یا تصویب توافق اتمی نهایی با ایران الزامی می‌کند، به مسیر آن بازگرداند. اکنون حمایت از این طرح دوحزبی به اکثریت قاطع دو سوم نزدیک می‌شود که رییس جمهوری آمریکا را از وتو ی باز‌ می‌دارد.

میچ مک کانول پس از آن که روز چهارشنبه اعلام کرد که سنا هفته آینده کار بحث و رای گیری در مورد طرح الزام رد یا تصویب هر توافق اتمی با ایران توسط کنگره را آغاز می‌کند، با واکنش خشم آلود حدود ۱۰ تن از سناتورهای دموکرات از جمله رابرت منندز، حامی این طرح، روبرو شد و درپی این مخالفت‌ها، اقدام روی این طرح را روز پنجشنبه به تعویق انداخت.

سخنگوی مک کانول در توضیح گفت واضح است این طرحی که با حمایت خود دموکرات‌ها پیشنهاد شده است، در صورت مطرح شدن با آبستراکسیون آنها روبرو می‌شود. غیر از سناتور منندز، پنج سناتور دموکرات دیگر، از این طرح حمایت می‌کنند.

در همین حال وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه با چندین رسانه آمریکایی گفتگو کرد. محمدجواد ظریف از جمله در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت تهران آماده است یک محدودیت ۱۰ ساله در مورد برنامه هسته‌ای را بپذیرد.

وی در ادامه افزود، این بستگی به چگونگی تعریف آن دارد؛ اگر ما توافقی داشته باشیم، آماده‌ایم محدودیت‌های خاصی را برای مدت زمان مشخصی بپذیریم.

آقای ظریف از ارایه جزئیات بیشتر خودداری کرد و گفت موارد زیادی باقی است که نیاز به مذاکره دارد و طی هفته‌های آینده باید بسیار سخت در مورد آنها کار کنیم.

ازسوی دیگر، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز هنگام صحبت در پایتخت لیتوانی، با بیان این که معامله خوبی در مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران در دست است، در ادامه افزود، او متعهد است که این مذاکرات را به سرانجام مثبتی برساند.

خانم موگرینی همچنین در ارتباط با انتقاد نخست وزیر اسراییل از روند گفتگوهای هسته‌ای، گفت اگر توافق خوبی نباشد، توافقی در کار نخواهد بود، و این پیامی است که ما باید به همه دوستان و متحدان برسانیم.

XS
SM
MD
LG