لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

لیندزی گراهام: تحریم‌های ایران لغو نمی‌شوند، مگر کنگره تصویب کند


لیندزی گراهام: تحریم‌های ایران لغو نمی‌شوند، مگر کنگره تصویب کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:36 0:00

دو سناتور برجسته جمهوریخواه روز پنجشنبه در صحن مجلس سنا، به‌ تفصیل از نامه ۴۷ سناتور جمهوریخواه به رهبران ایران درباره اعتبار توافق اتمی با دولت باراک اوباما، دفاع کردند.

سناتور لیندزی گراهام، از منتقدان سیاست خارجی دولت باراک اوباما، ضمن دفاع از نامه سناتورها به رهبر جمهوری اسلامی ایران، گفت «اجازه نخواهیم داد به‌ ما بگوئید در لغو تحریم‌هایی که تعیین کرده‌ایم، هیچ حقی نداریم. و اجازه نخواهیم داد سازمان ملل متحد تحریم‌هایی که ما ایجاد کرده‌ایم را لغو کند.»

وی در ادامه افزود، «بنابراین ایرانی‌ها لازم است درک کنند اگر توافقی میان آنها و گروه ۵+۱ است که می‌گوید تحریم‌های کنگره با امضای توافق لغو خواهد شد، این درست نیست. تحریم‌ها لغو نمی‌شوند، مگر آنکه ما تصویب کنیم.»

سناتور جان مک کین، رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا، نیز گفت برغم انتقادهای کاخ سفید، متحدان آمریکا، و دموکرات‌ها از نامه هشداردهنده‌ای که سناتورهای هم حزبی او به رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشته‌اند، جمهوریخواهان همچنان در موضع خود پابرجا هستند و از ارسال آن پشیمان نیستند.

مک کین: جمهوریخواهان از ارسال نامه به رهبران ایران پشیمان نیستند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:38 0:00

به گفته آقای مک کین «هرتوافقی میان ایالات متحده و ایران باید به تصویب کنگره برسد، و هرکس خلاف این را بگوید بطور حتم تاریخ ما و تاثیر این پیمان را نادیده می‌گیرد. من نامه را امضا کردم و باور دارم این نامه نتیجه مستقیم بیانیه رئیس جمهوری مبنی بر وتوی هر نقشی است که کنگره ایالات متحده باید در تصویب و یا رد توافق با ایران داشته باشد.»

پیام اصلی نامه ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به رهبران ایران این بود که هر توافقی میان ایران و دولت باراک اوباما رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده تنظیم و نهایی شود، بدون تایید کنگره، می‌تواند پس از پایان دوره ریاست جمهوری او از اعتبار بیافتد.

XS
SM
MD
LG