لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

اتهام‌زنی متقابل مسکو و کی‌یف در رابطه با حمله به زاپوریژیا؛ روسیه: با آژانس همکاری می‌کنیم


سربازی که روی اونیفرمش پرچم روسیه نقش بسته در نزییکی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا نگهبانی می‌دهد (۱۳ مرداد ۱۴۰۱)
سربازی که روی اونیفرمش پرچم روسیه نقش بسته در نزییکی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا نگهبانی می‌دهد (۱۳ مرداد ۱۴۰۱)

روسیه می‌گوید هر آن چه لازم باشد انجام خواهد داد تا کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بتوانند از نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» در جنوب اوکراین بازدید کنند. این در حالی است که آتش توپخانه روسیه نگرانی پیرامون ایمنی نیروگاه را تشدید کرده است.

نیروگاه «زاپوریژیا» که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای در اروپا به شمار می‌رود اسفند گذشته کمی پس از هجوم نظامی روسیه به اوکراین به تصرف روس‌ها درآمد. این نیروگاه طی روزهای اخیر زیر حمله قرار گرفته است. روسیه و اوکراین هر یک دیگری را مسئول قلمداد کرده‌اند.

در این حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای بر «همکاری نزدیک روسیه با آژانس و کادر رهبری آن» تاکید کرد و وعده داد که کشورش همه کارهای لازم را برای حضور یافتن کارشناسان آژانس در محل و برآورد صحیح از «اقدامات ویرانگر اوکراین» انجام خواهد داد.

اوکراین در پاسخ گفته است این خود سربازان روس هستند که با حمله به نیروگاه می‌خواهند اوکراین را مسئول هرگونه قطع جریان برق جلوه دهند.

به گفته مقامات اوکراینی، نیروهای روس از این نیروگاه به عنوان سرپوشی برای بمباران شهرها و شهرک‌های تحت تسلط اوکراین استفاده می‌کنند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، هفته پیش خواستار توقف همه نبردها در نزدیکی این نیروگاه شد.

XS
SM
MD
LG