لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

اوکراین و روسیه یکدیگر را به بمباران مجدد نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متهم کردند


نمایی از نیروگاه هسته‌ای تولید برق زاپوریژیا. ۴ اوت ٢٠٢٢
نمایی از نیروگاه هسته‌ای تولید برق زاپوریژیا. ۴ اوت ٢٠٢٢

اوکراین روز یکشنبه روسیه را به بمباران مجدد نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متهم کرد و خواستار وضع تحریم‌های بین‌المللی بیشتر مسکو به دلیل «تروریسم هسته‌ای» شد.

طبق اعلام طرف اوکراینی، نیروهای روسیه در دور جدید حملات خود شنبه شب سه حسگر تشعشعات هسته‌ای در این نیروگاه را هدف قرار دادند که در نتیجه آن یک کارگر زخمی شد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با انتشار توییتی گفت: «تروریسم هسته‌ای روسیه مستلزم پاسخی شدیدتر از سوی جامعه بین‌المللی است- تحریم صنعت هسته‌ای و سوخت هسته‌ای روسیه.»

این نیروگاه که در مناطق تحت اشغال روسیه است، روز جمعه نیز هدف بمباران قرار گرفته بود. مسکو نیروهای اوکراینی را مسئول این حملات می‌داند.

به گفته شرکت هسته‌ای «اِنِرگواَتم» اوکراین، حمله راکتی اخیر روسیه به تاسیسات ذخیره خشک نیروگاه بوده که محل نگهداری ۱۷۴ ظرف پر از سوخت هسته‌ای مصرف‌شده است.

در مقابل، روسیه نیز مدعی است اوکراین با استفاده از سامانه پرتاب موشک چندگانه ٢٢٠ میلی‌متری «اوراگان» این حمله را انجام داده است.

این در حالی است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت بمباران روز جمعه خطر وقوع فاجعه هسته‌ای را نشان داد.

نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای تولید برق در سراسر اروپا است و از همان روزهای آغازین تهاجم روسیه به اوکراین، تحت کنترل نیروهای تحت فرمان پوتین قرار گرفته است اما هنوز به وسیله متخصصان اوکراینی اداره می‌شود.

XS
SM
MD
LG