لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۴

درخواست سناتور ارشد از دولت آمریکا برای پیگرد عضو شرکت چینی که به دور زدن تحریم ایران متهم است


سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا
سناتور چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا

«چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنای آمریکا از دولت پرزیدنت ترامپ خواسته است قویا به دنبال محاکمه منگ ونژو مدیر مالی شرکت چینی تولیدکننده انواع دستگاه‌های دیجیتال «هواوی» باشد.

سناتور شومر پنجشنبه در اظهاراتی درباره این مدیر ارشد شرکت هواوی گفت: «یکی از مدیران شرکت بزرگ فناوری دیجیتال هواویِ چین، که دارای ارتباطات بسیار نزدیک با دولت و نظامیان این کشور است، به تازگی بازداشت شده است. اقدامات این شرکت یادآور فعالیت‌های آزمندانه و غارتگرانه شرکت‌های چینی است. هواوی از سوی مقامات کشورمان به نقض عامدانه تحریم‌ها علیه ایران متهم است.»

منگ ونژو ممکن است به اتهام دور زدن تحریم های آمریکا به ۳۰ سال زندان محکوم شود. وی که در حین سفر در شهر ونکوور کانادا بازداشت شد، به صدور مجوز فروش لوازم و قطعات فناوری پیشرفته به تهران، برخلاف تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، متهم شده است.

خانم ونژو چند روز بازداشت بود، اما با وثیقه ۷.۵ میلیون دلاری فعلا آزاد است و قرار است کانادا درباره استرداد او به ایالات متحده آمریکا تصمیم بگیرد.

سناتور شومر افزود: «ظن شدیدی در بین مقامات کشورمان در مورد اقدامات جاسوسی سایبری از سوی این شرکت به دلیل ارتباطش با حاکمیت چین وجود دارد. همین چند هفته پیش خبر حمله سایبری علیه هتل‌های زنجیره‌ای ماریوت توسط دستگاه اطلاعاتی چین گزارش شد.»

پکن به شدت از اقدام دولت کانادا در بازداشت منگ ونژو انتقاد کرده است.

بازداشت خانم ونژو، تبعه چین، توسط کانادا که با آمریکا توافق استرداد مجرمین را دارد، در حالی رخ داده است که آمریکا در حال مذاکرات فشرده با چین بر سر تبادلات بازرگانی بین دو کشور است.

لری کادلو، مدیر شورای ملی اقتصادی کاخ سفید، می گوید که آمریکا خواهان اجرای عدالت در این زمینه است.

مقامات آمریکا می گویند منگ ونژو با بهره گیری از تعدادی بانک سرگرم خارج کردن پول از ایران از طریق شرکتی به نام «اسکای-کام» بوده است. برخی از حامیان ونژو روز گذشته در برابر دادگاهی که به درخواست ارائه وثیقه رسیدگی می‌کرد تجمع کردند و خواستار پذیرش این درخواست شدند.

مقامات چین از آمریکا خواسته اند درخواست استرداد را هر چه سریع‌تر لغو کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه گفت به رغم بازداشت منگ ونژو، مذاکرات تجاری بین مقام های چین و آمریکا با شدت بیشتری از قبل پیگیری می شود. پکن پیشتر در اعتراض به بازداشت این مدیر مالی، سفیران کانادا و آمریکا را به وزارت خارجه چین احضار کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG