لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۱

کانادا مدیر شرکت «هواوی» چین را به درخواست آمریکا بازداشت کرد؛ احتمال نقض تحریم ایران در دست بررسی است


کانادا یکی از مدیران ارشد شرکت فناوری هوآوِی را به درخواست آمریکا بازداشت کرد. منابع خبری می گویند ایالات متحده این فرد و شرکت هواوی را به خاطر نقض تحریم های ایران زیر نظر دارد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۵ آذر خبر داد که فرد بازداشت شده وانژو منگ، از اعضای هیئت رئیسه هوآوی و دختر بنیانگذار این شرکت، است.

شرکت فناوری هوآوِی (به انگلیسی: Huawei) یک شرکت ارائه‌دهنده سرویس‌های ارتباطی است اما از مدتی پیش به دور زدن تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی متهم شده است.

منابع کانادایی از جمله سی بی اس می گویند که وانژو منگ در شهر ونکوور در غرب کانادا و به درخواست آمریکا بازداشت شد.

گفته شده که او دو روز پیش دستگیر شده و قرار است به آمریکا منتقل شود.

رویترز به نقل از منابع کانادایی نوشت «وانژو منگ» از جمله مدیران هواوی است که از سوی آمریکا تحت نظر قرار گرفته بود.

خرداد ۱۳۹۵ اعلام شد که مقام‌های قضایی در نیویورک شرکت هوآوی را به نقض تحریم‌های آمریکا متهم کرده‌اند. آنها گفتند که این شرکت محصولات آمریکایی را به ایران و سایر کشورها منتقل کرده‌ است.

اردیبهشت امسال نیز، «ژان باتیست» سر مقاله ای در نشریه فوربس با عنوان «تحقیق در باره تخلفات شرکت هواوی در نقض تحریمها علیه ایران» نوشت.

نویسنده به نقل از وال استریت جورنال به گزارشی پرداخت که به موجب آن وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی احتمال نقض تحریمها علیه ایران توسط این شرکت چینی و صدور تکنولوژی ممنوعه به ایران است.

فوربس پیشتر نوشت که این نخستین بار نیست که شرکت هواوی تحریمها علیه کشورهای مختلف را زیر پا می گذارد. اداره صنعت و امنیت در وزارت بازرگانی فدرال آمریکا اعلام کرده است که در پنج سال گذشته شرکت هواوی با زیر پا نهادن تحریم‌ها، فناوری و تجهیزات صنعتی ساخت آمریکا را به طور مستقیم یا غیر مستقیم به سودان، سوریه، کره شمالی، کوبا، و ایران صادر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG