لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

ادامه دادگاه مدیر ارشد شرکت چینی «هواوی»؛ هنوز برای آزادی با وثیقه تصمیمی گرفته نشد


منگ ونژو، ۴۶ ساله، متهم است که تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زده است.
منگ ونژو، ۴۶ ساله، متهم است که تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زده است.

جلسه دادگاه روز دوشنبه که برای رسیدگی به درخواست ارائه وثیقه برای منگ ونژو، مدیر مالی شرکت معظم هواوی که در کانادا بازداشت شده است، بدون تصمیم گیری در این زمینه پایان یافت.

اتهام خانم ونژو، که در شهر ونکوور کانادا بازداشت شد، صادر کردن مجوز فروش لوازم و قطعات فناوری پیشرفته به تهران، برخلاف تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است.

لری کادلو، مدیر شورای ملی اقتصادی کاخ سفید می گوید که آمریکا خواهان اجرای عدالت در این زمینه است.

بازداشت خانم ونژو، تبعه چین، توسط کانادا که با آمریکا توافق استرداد مجرمین را دارد، در حالی رخ داده است که آمریکا در حال مذاکرات فشرده با چین بر سر تبادلات بازرگانی بین دو کشور است.

خانم ونژو متهم است شرکت تحت امرش که سرمایه گذاری های عمده ای در جمهوری اسلامی ایران دارد، با فروش تجهیزات و دیگر ملزومات پیشرفته، قوانین تحریم آمریکا علیه تهران را دور زده است.

لری کادلو مدیر شورای ملی اقتصادی کاخ سفید روز یکشنبه گفت، آمریکا همواره خواستار اجرای قوانینش در سطح تجارت بین المللی بوده و هست: «آمریکا در این زمینه ها بر پایه قوانین خود عمل می کند، آمریکا قوانین حمایتی در مورد رسیدگی به تخلفات در زمینه دور زدن تحریم ها به نفع ایران و دیگر کشورها دارد. ما قوانین درباره رسیدگی به انواع سرقت ها را داریم، ما به دولت ها و شرکت ها گفته ایم که شما نمی توانید مالکیت معنوی آمریکا را به سرقت ببرید و آن را بفروشید.»

مقامات آمریکا می گویند خانم ونژو با بهره گیری از تعدادی بانک سرگرم خارج کردن پول از ایران از طریق شرکتی به نام اسکای-کام بوده است. برخی از حامیان خانم ونژو روز گذشته در برابر دادگاهی که به درخواست ارائه وثیقه رسیدگی می کرد تجمع کردند و خواستار پذیرش این درخواست شدند: «من نگران او هستم، نگرانی هایی درباره سلامت او هست. او مادر است و فرزند ده ساله دارد، که نیاز به مادرش دارد.»

مقامات چین از آمریکا خواسته اند درخواست استرداد را هر چه سریع‌تر لغو کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه گفت به رغم بازداشت خانم ونژو، مذاکرات تجاری بین مقام های چین و آمریکا با شدت بیشتری از قبل پیگیری می شود. پکن پیشتر در اعتراض به بازداشت این مدیر مالی، سفیران کانادا و آمریکا را به وزارت خارجه چین احضار کرد.

منگ ونژو، یک مدیر ارشد شرکت چینی «هواوی» ممکن است به اتهام دور زدن تحریم های آمریکا به ۳۰ سال زندان محکوم شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG