لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

مدیر بازداشت شده شرکت چینی هواوی در دادگاه ونکوور حاضر می شود


منگ ونژو - آرشیو
منگ ونژو - آرشیو

منگ ونژو، یک مدیر ارشد شرکت چینی هواوی که در کانادا بازداشت شده است، قرار است روز جمعه در ونکوور در دادگاه حاضر شود تا امکان صدور قرار وثیقه بررسی شود.

او با احتمال استرداد به ایالات متحده مواجه است.

منگ ونژو، ۴۶ ساله، که دختر موسس شرکت هواوی نیز است، در تاریخ یک دسامبر و به درخواست آمریکا، در کانادا بازداشت شد. مقامات کانادایی خبر بازداشت او را اواخر روز چهارشنبه آشکار کردند.

به گزارش رویترز، افراد مطلع به این پرونده گفته اند که بازداشت خانم ونژو در ارتباط با دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران توسط شرکت هواوی است.

خبر بازداشت او و احتمال تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین، اثر منفی بر بازار سهام داشت.

شرکت فناوری هوآوِی (به انگلیسی: Huawei) یک شرکت ارائه‌دهنده سرویس‌های ارتباطی است اما از مدتی پیش به دور زدن تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی متهم شده است.

خرداد ۱۳۹۵ اعلام شد که مقام‌های قضایی در نیویورک شرکت هوآوی را به نقض تحریم‌های آمریکا متهم کرده‌اند. آنها گفتند که این شرکت محصولات آمریکایی را به ایران و سایر کشورها منتقل کرده‌ است.

اردیبهشت امسال نیز، «ژان باتیست» سر مقاله ای در نشریه فوربس با عنوان «تحقیق در باره تخلفات شرکت هواوی در نقض تحریمها علیه ایران» نوشت.

نویسنده به نقل از وال استریت جورنال به گزارشی پرداخت که به موجب آن وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی احتمال نقض تحریمها علیه ایران توسط این شرکت چینی و صدور تکنولوژی ممنوعه به ایران است.

فوربس پیشتر نوشت که این نخستین بار نیست که شرکت هواوی تحریمها علیه کشورهای مختلف را زیر پا می گذارد. اداره صنعت و امنیت در وزارت بازرگانی فدرال آمریکا اعلام کرده است که در پنج سال گذشته شرکت هواوی با زیر پا نهادن تحریم‌ها، فناوری و تجهیزات صنعتی ساخت آمریکا را به طور مستقیم یا غیر مستقیم به سودان، سوریه، کره شمالی، کوبا، و ایران صادر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG