لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

چطور ماجرای داد و ستد مالی شرکت چینی هواوی با ایران لو رفت


نقاشی از حضور «ونژو منگ» مدیر امور مالی «هواوی» در دادگاه.
نقاشی از حضور «ونژو منگ» مدیر امور مالی «هواوی» در دادگاه.

بلومبرگ در گزارشی نوشت: یک منبع آگاه می گوید، یک ناظر مختص «هولدینگ های اچ اس بی سی» دادستان های فدرال را در جریان تراکنش مشکوکی گذاشت که از ارتباط «شرکت تکنولوژی های هواوی» با ایران خبر می داد.

این اطلاعات شاهدی مضاعف بر تحقیقات آمریکا شد و به بازداشت مدیر امور مالی شرکت چینی «هواوی» انجامید.

«اکسیجر»، ناظر مذکور، سال ۲۰۱۳ پس از مصالحه ۱.۹ میلیارد دلاری بانک «اچ اس بی سی» با وزارت دادگستری آمریکا، مامور نظارت بر پایبندی این موسسه مالی به قوانین تحریم آمریکا شد. بانک «اچ اس بی سی» نظارت داخلی ضعیفی داشت. این وام دهنده بریتانیایی در لندن دیگر در این باره تحت تحقیقات قرار ندارد.

روشن نیست که «اکسیجر» چه زمانی تراکنش «هواوی» را اعلام کرده است. مصالحه وزارت دادگستری آمریکا برای پرهیز از پیگرد قضایی در دسامبر ۲۰۱۷ رد شد و ماموریت نظارتی پنج ساله «اکسیجر» شش ماه بعد به پایان رسید. اما مقام های مالی بریتانیا و خزانه داری آمریکا ترجیح دادند این موسسه نظارتی مستقر در نیویورک در این پروژه بماند.

ونژو منگ، مدیر امور مالی «هواوی» که دختر موسس این غول مخابراتی چین است روز شنبه در ونکوور کانادا بازداشت شد. او می کوشد مانع تحقق درخواست وزارت دادگستری آمریکا برای استردادش به ایالات متحده شود.

دادستان های فدرال در بروکلین در نیویورک قصد دارند علیه او برای نقض قوانین تحریم آمریکا علیه ایران ایراد اتهام کنند.

دادستان ها در بروکلین در سال ۲۰۱۲ پس از این که «اچ اس بی سی» اعتراف کرد در میلیاردها دلار پولشویی به کارتل های مواد مخدر در آمریکای لاتین کمک کرده و قوانین تحریم علیه شماری از کشورها شامل ایران را زیر پا گذاشته است با آن به مصالحه ای رسیدند که بانک هدف پیگردهای مجرمانه بعدی قرار نگیرد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG