لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

آمریکا مدیر شرکت چینی هواوی را به دور زدن تحریم ایران متهم کرد؛ احتمال حکم سی سال زندان


خانم «منگ ونژو» ممکن است به ۳۰ سال زندان محکوم شود
خانم «منگ ونژو» ممکن است به ۳۰ سال زندان محکوم شود

منگ ونژو، یک مدیر ارشد شرکت چینی «هواوی» که در کانادا بازداشت شده، روز جمعه در دادگاه حاضر شد و دادستان های آمریکایی او را به «دور زدن تحریم های ایران» در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ متهم کردند، که ممکن است به حکم ۳۰ سال زندان برای او منجر شود.

شبکه ان بی سی گزارش داد، خانم منگ ونژو متهم شده است که از طریق شرکت «اسکای‌کام» که یکی از شرکت‌های زیر نظر شرکت هواوی است، در سال‌های ٢٠٠٩ تا ۲۰۱۴ تحریم‌های ایران را دور می زده است.

جلسه روز جمعه دادگاه در ونکوور برای بررسی امکان صدور قرار وثیقه و آزادی موقت خانم ونژو بود. او با احتمال استرداد به ایالات متحده مواجه است.

منگ ونژو، ۴۶ ساله، که دختر موسس شرکت هواوی نیز است، در تاریخ یک دسامبر و به درخواست آمریکا، در کانادا بازداشت شد. مقامات کانادایی خبر بازداشت او را اواخر روز چهارشنبه آشکار کردند.

به گزارش رویترز، افراد مطلع به این پرونده گفته اند که بازداشت خانم ونژو در ارتباط با دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران توسط شرکت هواوی است.

خبر بازداشت او و احتمال تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین، اثر منفی بر بازار سهام داشت.

شرکت فناوری هواوِی (Huawei) یک شرکت ارائه‌دهنده سرویس‌های ارتباطی است، اما از مدتی پیش به دور زدن تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی متهم شده است.

خرداد ۱۳۹۵ اعلام شد که مقام‌های قضایی در نیویورک شرکت هواوی را به نقض تحریم‌های آمریکا متهم کرده‌اند. آنها گفتند که این شرکت محصولات آمریکایی را به ایران و سایر کشورها منتقل کرده‌ است.

اردیبهشت امسال نیز، «ژان باتیست» سر مقاله ای در نشریه فوربس با عنوان «تحقیق در باره تخلفات شرکت هواوی در نقض تحریم‌ها علیه ایران» نوشت.

نویسنده به نقل از وال استریت جورنال به گزارشی پرداخت که به موجب آن وزارت دادگستری آمریکا در حال بررسی احتمال نقض تحریم ها علیه ایران توسط این شرکت چینی و صدور تکنولوژی ممنوعه به ایران است.

فوربس پیشتر نوشت که این نخستین بار نیست که شرکت هواوی تحریم ها علیه کشورهای مختلف را زیر پا می گذارد. اداره صنعت و امنیت در وزارت بازرگانی فدرال آمریکا اعلام کرده است که در پنج سال گذشته شرکت هواوی با زیر پا نهادن تحریم‌ها، فناوری و تجهیزات صنعتی ساخت آمریکا را به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سودان، سوریه، کره شمالی، کوبا، و ایران صادر کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG