لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

جان کری: ارسال مهمات ایران به یمن تهدیدی برای آمریکا هم محسوب می شود


دیدار جان کری با ملک سلمان، پادشاه عربستان در روز پنجشنبه
دیدار جان کری با ملک سلمان، پادشاه عربستان در روز پنجشنبه

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا که در سفر به عربستان سعودی به سر می برد در سخنانی به ارسال اسلحه و مهمات از سوی ایران برای شورشیان یمن انتقاد کرد و گفت این اقدام ایران نه تنها تهدیدی برای عربستان سعودی است بلکه برای آمریکا هم یک تهدید محسوب می شود.

جان کری که برای گفت و گو درباره سوریه و یمن به عربستان سفر کرده، روز پنجشنبه چهارم شهریور ملک سلمان پادشاه عربستان دیدار و گفت و گو کرد.

وی بعد از این دیدارها در یک نشست خبری در جده گفت: ارسال موشک و سایر سلاح‌های پیشرفته توسط ایران به یمن خطراتی را بوجود می آورد که فقط تهدیدی برای عربستان سعودی و منطقه نیست، بلکه این تهدیدی برای آمریکاست و نمی تواند ادامه یابد.

وزیر خارجه آمریکا همزمان با ابتکار بین المللی برای صلح در یمن به عربستان سفر کرده و در این سفر با وزیران خارجه برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس دیدار داشت. در این دیدار نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن نیز حضور داشت.

از مدتی پیش شبه نظامیان حوثی، که مورد حمایت تهران هستند، مذاکراتی را با دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری قانونی یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است، آغاز کرده اند. این مذاکرات تاکنون نتیجه ای نداشته است.

عربستان سعودی ایران را به ارسال سلاح برای حوثی های یمن متهم می کند و همزمان ائتلافی ضد شورشیان یمن تشکیل داده که حمله هوایی به مواضع آنها را در دستور کار دارد.

XS
SM
MD
LG