لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۸

روسیه با آتش بس ۴۸ ساعته در حلب موافقت کرد


روسیه با برقراری یک آتش بس ۴۸ ساعته با اهداف انسان دوستانه در شهر حلب سوریه، که کنترل آن بین نیروهای دولت بشار اسد و مخالفان آن تقسیم شده است، موافقت کرد.

به گفته مقامات سازمان ملل در روز پنجشنبه، این آتش بس برای اجازه دادن به ارسال کمک ها به جنگ زدگان سوری است، اما اجرای آن در انتظار تضمین های امنیتی دیگر طرفین درگیر در صحنه جنگ است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سازمان ملل متحد برای برقراری یک آتش ۴۸ ساعته هفتگی در حلب برای کاهش سختی های حدود ۲ میلیون نفر از ساکنان آن شهر تلاش کرده است.

در همین حال جان کری وزیر خارجه آمریکا قرار است روز جمعه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه درباره همکاری های دو کشور در مورد بحران سوریه گفتگو کند.

این دیدار در شرایطی صورت خواهد گرفت که درگیری ها در سوریه هر روز بیشتر پیچیده تر می شود.

از سویی ترکیه که از مخالفان بشار اسد حمایت می کند، وارد شمال سوریه شده و مواضع داعش و کردهای سوریه را هدف قرار داده؛ و از سوی دیگر دولت سوریه و نیروهای کرد آن کشور با هم درگیر شده اند.

این در حالی است که ایالات متحده آمریکا، متحد ترکیه، از نیروهای کردی حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیش از آن که مذاکرات این هفته وزیران خارجه آمریکا و روسیه آغاز شود، مقامات آمریکایی می گویند لازم است که مسکو از نفوذ خود استفاده کند تا بشار اسد حمله به مخالفان میانه رو را متوقف کند و تمرکز خود را روی جنگ با داعش بگذارد.

XS
SM
MD
LG