لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

اسد در دیدار با هیات پارلمانی ایران: ایران بزرگترین شریک اقتصادی سوریه خواهد بود


یک هیات پارلمانی از ایران به سوریه رفته و با بشار اسد رئیس جمهوری، هدیه عباس رئیس مجلس سوریه و جمعی دیگر از مقامات این کشور دیدار کرده‌اند.

علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در راس هیاتی از نمایندگان مجلس در دمشق با مقامات سوری دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری صدا‌ و سیما، بشار اسد در این دیدار از حمایت‌های جمهوری اسلامی و "رهنمودهای رهبر جمهوری اسلامی" قدردانی کرد و گفت: "در دوران بعد از جنگ و مرحله بازسازی سوریه نیز جمهوری اسلامی ایران بزرگترین شریک اقتصادی ما خواهد بود."

بر پایه این گزارش، آقای اسد نقش عربستان و ترکیه را در سوریه "مخرب" توصیف کرد و با اشاره به کودتای نافرجام ترکیه عنوان کرد: "کشورهایی که بر خلاف منافع مردم منطقه گام بر می‌دارند، همواره به بن بست خواهند رسید."

علاءالدین بروجردی نیز در دیدار با رئیس مجلس سوریه گفت که این دیدارها "با هدف اعلام حمایت مجدد جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت سوریه" صورت می‌گیرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت که پس لرزه‌های "جنگ تروریستی" در سوریه "گریبانگیر حامیان تروریست‌ها به ویژه در اروپا" شده است.

جمهوری اسلامی ایران حامی عمده دولت سوریه در منطقه است و از آغاز بحران داخلی سوریه از دولت بشار اسد حمایت کرده است. نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نیز به فرماندهی قاسم سلیمانی با ارسال نیرو و تجهیزات به ارتش سوریه در نبرد با مخالفان مسلح بشار اسد کمک می کند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران تاکنون چند بار تاکید کرده که ایران با آمریکا در مورد سوریه مذاکره و همکاری نخواهد داشت اما در عمل مقامات دولتی ایران و آمریکا بارها در مورد سوریه گفت‌وگو کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG