لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

بیانیه اتحادیه عرب: ایران از دخالت در امور داخلی کشورهای عربی خودداری کند


تصویری از نشست پیشین اتحادیه عرب در زمستان گذشته
تصویری از نشست پیشین اتحادیه عرب در زمستان گذشته

کشورهای عضو اتحادیه عرب در بیانیه پایانی نشست خود خواستار خودداری ایران از آنچه که "دخالت در امور داخلی کشورهای عربی" خواندند، شدند. نشست یک روزه سران کشورهای اتحادیه عرب، روز دوشنبه چهارم مرداد با غیبت گروهی از رهبران این کشورها در نواکشوت پایتخت موریتانی برگزار شد.

در بخشی از این نشست، تعدادی از سران کشورهای عرب از ایران خواستند که همسایه‌ای خوب برای همسایگان عرب خود باشد. در بیانیه پایانی نیز بخشی به دخالت‌های خارجی اختصاص داده شده و در آن آمده است: "ما بر خودداری کشورها از دخالت در امور داخلی کشورهای عرب، به ویژه از سوی ایران، که امنیت ملتهای عرب را تهدید می کند، تاکید می کنیم."

وزیران خارجه عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر نیز یک روز پیش از برگزاری نشست سران کشورهای اتحادیه عرب ادعای مالکیت امارات برجزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را تکرار کردند.

نشست روز دوشنبه سران اتحادیه عرب با کمترین حضور سران این کشورها در سالهای اخیر روبرو شد.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر به دلیل آنچه وجود شواهد مستدل از تهدیدات امنیتی داخلی عنوان شده از حضور در این نشست انصراف داد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، پادشاه اردن، رهبران تونس و الجزایر و محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی هم دیگر غایبان بزرگ این نشست بودند.

تحولات منطقه خاورمیانه، بحران پناهندگان و صلح میان اسرائیل و فلسطینیان از محورهای گفتگوهای رهبران عرب بود.

در بخشی دیگر از بیانیه پایانی این نشست، رهبران کشورهای عربی خواستار یافتن راه حلی سیاسی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه شدند که وحدت ملی و حیثیت ملت سوریه را حفظ کند.

روابط ایران با برخی از کشورهای عرب در پی قطع رابطه عربستان با ایران، تیره شده است. عربستان و متحدان این کشور ایران را به اقدامات مخرب و دخالت در امور کشورهای منطقه از جمله سوریه، عراق، بحرین و یمن متهم می کنند، ایران اما با رد این اتهامات، عربستان را حامی گروه‌های تندرو نظیر داعش و القاعده معرفی می‌کند.

XS
SM
MD
LG