لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

تحویل سلاح‌های پیش‌فروش شده به عربستان توسط کاخ سفید متوقف می شود


Dallas Cowboys cheerleaders perform prior to the game against the Houston Texans at AT&T Stadium in Arlington, Texas, Aug. 24, 2019.
Dallas Cowboys cheerleaders perform prior to the game against the Houston Texans at AT&T Stadium in Arlington, Texas, Aug. 24, 2019.

دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد تحویل سلاح های آمریکایی پیش فروش شده به عربستان سعودی را متوقف کند.

نیویورک تایمز چهارشنبه، ۲۴ آذر گزارش داد این اقدام در واکنش به حمله های نظامی ائتلاف به رهبری عربستان در یمن صورت می گیرد که به خاطر تلفات غیرنظامی انسانی در این کشور، موجب نگرانی آمریکا شده است.

از جمله سلاحهایی که تحویل آن به عربستان متوقف می شود بمب‌هائی است که هدفگیری آن ها به یاری دستگاههای هدایت شونده بسیار دقیق است.

هنوز جزئیات این تصمیم کاخ سفید مشخص نیست بخصوص که ۳۶ روز دیگر، آقای اوباما جای خود را به دونالد ترامپ خواهد داد.

منابع کاخ سفید می گویند علاوه بر خودداری از تحویل این قبیل سلاحها، دولت اوباما آموزش کادر نظامی عربستان سعودی در به کارگیری برخی سلاحها را نیز متوقف می کند.

اقدام کاخ سفید تنش های موجود میان ریاض و واشنگتن را بیشتر می کند.

پیشتر، دوسناتور آمریکایی قطعنامه ای پیشنهاد کرده بودند که محدودیت هایی برای فروش موشک های هوا به زمین آمریکا به عربستان سعودی وضع می کرد.

به گزارش نشریه هیل، کریس مورفی، سناتور دموکرات ایالت کنتیکت، و راند پاول، سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی، این قطعنامه را پس از انتشار گزارش هایی که حاکی بود سعودی ها در حملات در یمن از سلاح های آمریکایی استفاده می کنند، پیشنهاد کردند.

ماه پیش یک گروه طرفدار حقوق بشر گفت از بمب های آمریکایی در حمله هوایی به بازاری در یمن که دستکم ۱۱۹ کشته برجا گذاشت، استفاده شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG