لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

دو سناتور آمریکایی خواهان اعمال محدودیت برای فروش اسلحه به عربستان شدند


یک گروه طرفدار حقوق بشر گفت از بمب های آمریکایی در حمله هوایی به بازاری در یمن که دستکم ۱۱۹ کشته برجا گذاشت، استفاده شد.
یک گروه طرفدار حقوق بشر گفت از بمب های آمریکایی در حمله هوایی به بازاری در یمن که دستکم ۱۱۹ کشته برجا گذاشت، استفاده شد.

دوسناتور آمریکایی قطعنامه ای پیشنهاد کرده اند که محدودیت هایی برای فروش موشک های هوا به زمین آمریکا به عربستان سعودی وضع می کند.

به گزارش نشریه هیل، کریس مورفی، سناتور دموکرات ایالت کنتیکت، و راند پاول، سناتور جمهوریخواه ایالت کنتاکی، این قطعنامه را پس از انتشار گزارش هایی که حاکی بود سعودی ها در حملات در یمن از سلاح های آمریکایی استفاده می کنند، پیشنهاد کردند.

ماه پیش یک گروه طرفدار حقوق بشر گفت از بمب های آمریکایی در حمله هوایی به بازاری در یمن که دستکم ۱۱۹ کشته برجا گذاشت، استفاده شد.

سناتور مورفی گفت: "من هنوز شواهدی که نشان دهد جنگ داخلی یمن که ما از آن حمایت می کنیم امنیت ملی ما را تقویت می کند، ندیده ام. جنگ هر قدر بیشتر طول بکشد، روشن تر می شود که درگیری ارتش ما رنج و ناراحتی انسانی در یمن را طولانی تر می کند، و به گروه هایی که قصد دارند به ما حمله کنند کمک می کند."

سناتور پاول در بیانیه ای کتبی گفت: "دولت اوباما از دیر باز کشورهایی در خاورمیانه را که از آمریکا اسلحه و مهمات دریافت می کنند، مسئول ندانسته است. پنهان نیست که سابقه عربستان سعودی در هدف گرفتن شبه نظامیان و هدف های نظامی مشروع در یمن زیر سئوال بوده است."

قطعنامه پیشنهادی ایجاب می کند رئیس جمهوری پیش از فروش یا انتقال تسلیحات هوا به زمین به عربستان، تایید کند برخی شرایط رعایت می شود.

بر اساس قطعنامه، آمریکا قادر نخواهد بود به عربستان اسلحه به فروشد مگر این که دولت و شریکان آن در یمن گام های احتیاطی را برای کاهش خطر وارد آمدن تلفات به غیرنظامیان یا آسیب به ساختارهای غیر نظامی بر دارند.

مورفی در بیانیه ای هشدار داد ادامه حمایت بی محابای آمریکا از درگیری عربستان در جنگ داخلی یمن پیامدهایی خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG