لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

موافقت انجمن ملی اسلحه آمریکا با محدودیت فروش سلاح به افراد مظنون در فهرست تروریستی


انجمن ملی اسلحه، از لابی های پرنفوذ در آمریکا است.
انجمن ملی اسلحه، از لابی های پرنفوذ در آمریکا است.

به دنبال تیراندازی مرگبار در یک کلوب شبانه دگرباشان جنسی در اورلاندو واقع در ایالت فلوریدا، بحث و جدل‌های معمول بین طرفداران حفظ قوانین موجود برای مالکیت اسلحه و کسانی خواستار اصلاح این قوانین هستند، بار دیگر در آمریکا داغ شد.

انجمن ملی اسلحه، از لابی های پرنفوذ در آمریکا روز چهارشنبه گفت هرکس که در لیست تحت نظر تروریستی قرار دارد، اگر سعی کرد اسلحه بخرد، باید ابتدا مورد تحقیقات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) قرار بگیرد و فروش اسلحه به آن فرد به تاخیر بیافتد.

نامزد احتمالی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری پائیز آینده گفت درباره راه‌های جلوگیری از دسترسی افرادی که در فهرست مظنونان تروریسم بوده و ممنوع الپرواز هستند، با "انجمن ملی اسلحه" گفت‌وگو خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، دونالد ترامپ روز چهارشنبه در توئیتر اعلام کرد با انجمن، که از نامزدی او در انتخابات حمایت کرده‌، درباره نحوه جلوگیری از خرید سلاح توسط افراد تحت نظر نیروهای امنیتی تبادل نظر خواهد کرد.

این سرمایه دار اهل نیویورک جزئیات بیشتری درباره زمان و مکان این گفت‌وگو ارائه نکرد و به گزارش آسوشیتدپرس، اعضای کمپین انتخاباتی او نیز به درخواست این خبرگزاری برای ارائه توضیحات بیشتر هنوز پاسخ نداده‌اند.

انجمن ملی اسلحه، که از لابی‌های پرنفوذ و مخالف تلاش‌های دولت باراک اوباما برای سخت‌تر شدن قوانین مالکیت یا حمل سلاح در آمریکاست در پیامی در توئیتر از ملاقات با ترامپ استقبال کرده است.

در همین حال، فاجعه صبح یکشنبه در اورلاندو که منجر به کشته شدن ۵۰ نفر از جمله خود مهاجم شد، به ویژه بهانه‌ای شد برای رقابت‌های دو حزب عمده سیاسی دموکرات و جمهوریخواه، چه در کنگره و چه در عرصه رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری.

یک دقیقه سکوت درخواستی پل رایان رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه عصر دوشنبه، در اتفاقی نادر، بلافاصله با اعتراض نمایندگان دموکرات در عدم همکاری حزب رقیب در پیگیری لوایح مربوطه دنبال شد.

استنی هویر یکی از اعضای ارشد اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت که یک دقیقه سکوت نمایندگان برای ادای احترام به قربانیان تیراندازی، باید با عمل آنها پیگیری شود.

عضو دموکرات مجلس نمایندگان ایالت فلوریدا نیز روز چهارشنبه خواستار برگزاری یک جلسه فوق العاده و تصویب فوری لایحه ممنوعیت فروش اسلحه به افرادی شد که تحت نظارت پلیس و نیروهای امنیتی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برگزاری این جلسه فوق العاده تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که یا فرماندار جمهوریخواه، یا رؤسای سنا و مجلس نمایندگان ایالت فلوریدا درخواست و با برگزاری آن موافقت کنند.

در مجلس سنای ایالات متحده در شهر واشنگتن، رهبر اکثریت جمهوریخواه مخالفت با پیشنهادات دموکرات‌ها برای اصلاح قوانین کنترل سلاح را تکرار کرد، اما ظاهرأ در را برای ارائه پیشنهادهای جدید برای برخی تغییرات باز گذاشت.

XS
SM
MD
LG