لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا: مخالف طرح‌های جدید جمهوریخواهان علیه ایران هستیم


استنی هویر دومین نماینده ارشد دموکراتها در مجلس نمایندگان می گوید مخالف مصوبه جدید جمهوریخواهان است.
استنی هویر دومین نماینده ارشد دموکراتها در مجلس نمایندگان می گوید مخالف مصوبه جدید جمهوریخواهان است.

(به روز رسانی) - رهبر اقلیت دموکراتها در مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای از همکاران خود خواست حتی اگر مخالف توافق هسته ای یکسال پیش ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک هستند، به طرح های جمهوریخواهان علیه ایران رای منفی بدهند.

به گزارش آسوشیتیدپرس،‌ خانم پلوسی در نامه خود که سه شنبه شب به وقت واشنگتن منتشر شد، یادآور شد که توافق هسته ای بهترین راه برای ممانعت از دسترسی ایران به سلاح هسته ای است.

این نامه پلوسی بعد از آن منتشر شد که عصر سه شنبه یک گروه از نمایندگان ارشد دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کردند قصد دارند مانع تلاش جمهوریخواهان برای چند طرح علیه جمهوری اسلامی ایران قبل از تعطیلات تابستانی کنگره شوند.

"استنی هویر" دومین نماینده ارشد دموکراتها در مجلس نمایندگان، الیوت انگل نماینده دموکرات نیویورک و عضو کمیته روابط خارجی این مجلس، نیتا لاوی رییس کمیسیون فرعی تخصیص بودجه مجلس نمایندگان و تد دوچ نماينده کاليفرنيا در این مجلس از جمله نمایندگانی هستند که مخالف تلاش های جمهوریخواهان هستند. آنها می گویند برای اینکه رای اکثریت جمهوریخواهان نتواند توافق را برهم بزند با هم متحد شده اند.

برخی از این نمایندگان کسانی هستند که ابتدا با توافق مخالف بودند.

اتحاد این گروه از نمایندگان در کنگره در ادامه مخالفت کاخ سفید با تلاش نمایندگان جمهوریخواه برای تصویب قوانین جدید علیه توافق با ایران است.

به نوشته فاینانشیال تایمز، روز سه شنبه یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که در صورتی که طرح جمهوریخواهان در سنا نیز تصویب شود، باراک اوباما آن را وتو خواهد کرد.

در روزهای اخیر تلاش جمهوریخواهان برای تصویب طرح هایی علیه توافق ایران افزایش یافته است. یکی از این طرح ها، پیشنهاد تصویب ممنوعیت های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران بخاطر نقض حقوق بشر و آنچه حمایت ایران از تروریسم نامیده شده، است.

نمایندگان جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا دو طرح دیگر نیز دارند. از جمله آنها خواستار ممنوعیت فروش آب سنگین نیروگاه های هسته ای ایران شده اند و همچنین خواستار ممنوعیت دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا هستند.

قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه، دو متمم پیشنهادی را تصویب کردند که شرکت هواپیمایی بوئینگ آمریکا را از فروش بیش از ۱۰۰ هواپیمای مدل جدید به ایران ممنوع می کند. قدم بعدی این است که این مصوبه مجلس نمایندگان، باید با طرح سنا وفق داده شود.

کمیته فرعی تجارت و سیاست پولی دیروز طرح معامله بوئینگ با ایران را به بحث و بررسی گذاشت که طی آن قانونگذاران جمهوریخواه و معدودی از دموکراتها نسبت به آن ابراز نگرانی کردند.

هنوز مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا قابل اجرا نیست. این مصوبه باید ابتدا در سنا مطرح شود.

دموکرات ها مخالف این طرح هستند. سنا اگر بتواند با ۶۰ رای آن را تصویب کند، برای اجرا به کاخ سفید ارسال می شود اما با توجه به حدود ۵۰ سناتور دموکرات، بعید به نظر می رسد جمهوریخواهان بتوانند آن را با بیش از شصت رای تصویب کنند.

در عین حال، اگر این قانون با کمتر از ۶۰ رای در سنا تصویب شود، باراک اوباما می تواند آن را وتو کند.

دولت اوباما می گوید ایران براساس توافق هسته ای سال گذشته، اجازه معامله با شرکت های آمریکایی از جمله بوئینگ را دارد.

روز سه شنبه کاخ سفید در بیانیه جدید خود اعلام کرد اوباما از اختیار وتو برای ممانعت از مانع تراشی جمهوریخواهان برای توقف برجام یا توافق جامع اتمی استفاده می کند چون این توافق جوانب کلیدی برنامه اتمی تهران را محدود کرده و آن را در معرض بازدیدهای سرزده قرار داده است.

بیانیه روز سه شنبه کاخ سفید می گوید، "ادامه عمل به تعهداتمان در برجام تا زمانی که ایران به تعهداتش ادامه دهد، عمیقا در راستای امنیت ملی ایالات متحده است."

XS
SM
MD
LG