لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

چرا بعضی جنگ‌ها نسبت به دیگر جنگ‌ها توجه بیشتری را جلب می‌کنند


خلاصه مقاله اماندا تاب در نیویورک تایمز

یکی از دلایل آشکار توجه بیشتر افکار عمومی به جنگ سوریه ابعاد فاجعه بار این جنگ است که قابل مقایسه با جنگ یمن نیست. اما توجه افکار عمومی دلایلی بیش از شمار تلفات دارد. در مناقشه شرق کنگو میلیون ها نفر کشته و میلیون ها تن دیگر آواره شدند اما آن جنگ توجه چندانی را در جهان به خود جلب نکرد.

میزان توجه آمریکا به عنوان تنها ابرقدرت باقیمانده در جهان در این امر نقشی مهم دارد.

رسانه ها در آمریکا معمولا به مناقشات منطقه ای چه در جنوب سودان باشد چه سریلانکا و چه یمن، توجه چندانی نشان نمی دهند. سوریه یک استثناء کم نظیر است.

علت آن هم خطرات مستقیمی است که جنگ سوریه برای شهروندان آمریکا پدید آورده است. داعش گروگان های آمریکایی را گردن زده و به حملات تروریستی در خاک غرب دست زده است. بشار اسد رییس جمهوری سوریه و حامی اصلی اش جمهوری اسلامی ایران حکومت های متخاصمی علیه آمریکا و منافع آن هستند و روسیه هم در جبهه آنها می‌جنگد.

جنگ یمن تلفات کمتری از جنگ سوریه داشته و هر چند القاعده در آن فعال است اما خطری مشابه داعش برای منافع آمریکا و اروپا نداشته است. در آن جا نبرد نیروهای خیر و شر چون سوریه به روشنی قابل مشاهده نیست. گروه های رقیب همدیگر را در میدان جنگ نابود می کنند و عربستان سعودی متحد آمریکا از آسمان بر سر شورشیان حوثی بمب می ریزد.

اخیرا چند سناتور آمریکایی کوشیدند به دلیل بمباران های کور سعودی ها در یمن که منجر به مرگ غیرنظامیان بسیاری شده است جلوی فروش سلاح های آمریکایی به عربستان را بگیرند، اما طرح شان با ۷۱ رای مخالف در برابر ۲۷ رای موافق شکست خورد.

البته جلب توجه آمریکایی ها به جنگی در دوردست‌ها امری غیرممکن نیست. نمونه آن هم بحران در دارفور سودان است؛ جایی که نیروهای یک دیکتاتور به نام عمر البشیر دست به نسل کشی علیه غیرنظامیان بیگناه زده بودند و آمریکایی‌‌ها می‌دانستند که می‌توانند مانع آن شوند.

اما دارفور هم مانند سوریه استثنا بوده است.

امروز آگاهی افکار عمومی از ادامه سقوط فاجعه بار سودان جنوبی یا جنگ داخلی در آفریقای مرکزی، و سه دهه جنگ در سومالی بسیار اندک است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG