لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۰

هشدار خزانه‌داری آمریکا نسبت به عواقب نادیده‌گرفتن تحریم‌های روسیه


جنت یلین،  وزیر خزانه داری ایالات متحده (آرشیو)
جنت یلین،  وزیر خزانه داری ایالات متحده (آرشیو)

جنت یلین، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، به کشورها و نهادهایی که تحریم‌های وضع شده علیه روسیه به دنبال تهاجم به اوکراین، را جدی نمی‌گیرند هشدار داد و از آنها خواست نسبت به پیامد چنین اقداماتی آگاه باشند.

جنت یلین روز چهارشنبه در آستانه سخنرانی‌اش برای اندیشکده شورای آتلانتیک، با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن خشونت شدید روسیه در تهاجم به اوکراین، کشورهایی را که این «جنگ جنایتکارانه» روسیه علیه اوکراین را محکوم نکرده‌اند «کوته‌فکر» خواند و سودجویی آن‌ها در قبال این موضع‌گیری را مورد انتقاد قرار داد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا با اشاره به عواقب این موضع‌گیری از سوی کشورهایی که به دنبال کسب مزیت هستند گفت که اگر این کشورها تحریم‌های غرب را نادیده بگیرند، پیامدهای آن گریبانشان را خواهد گرفت.

وزیر خزانه‌داری به شدت تحریم‌ها و همسویی واشنگتن و متحدانش در اعمال این تحریم‌ها و اتخاذ تدابیری برای اجرایشان هشدار داد که ایالات متحده و‌شرکای آن نسبت به اقداماتی که تحریم‌های آنها علیه مسکو و رییس جمهوری روسیه را تضعیف کنند، بی‌تفاوت نخواهند ماند.

او با تاکید مجدد بر همسویی جهان غرب گفت که دولت بایدن خود را متعهد به پاسخگو کردن روسیه به خاطر رفتار خشونت آمیزش و نقض قوانین بین‌المللی می‌داند و در این راستا واشنگتن با شرکای خود برای هرچه بیشتر به حاشیه راندن مسکو و تحمیل انزوای بیشتر اقتصادی و مالی همکاری خواهد کرد.

جنت یلین با اشاره به تاثیرات بلندمدت این تحریم‌ها بر اقتصاد روسیه متذکر شد که جنگ میان روسیه و‌ اوکراین، باعث ترسیم نقشه‌ای جدید در اقتصاد جهان شده است و از لزوم ایجاد رهیافتی مدرن برای ساختار کنونی اقتصاد و تجارت در جهان تاکید کرد.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) تا کنون واشنگتن و بسیاری از شرکای جهانی تحریم‌هایی جامع و متنوعی در حوزه های مختلفی بر مسکو، رئیس‌جمهوری روسیه و متحدانش وضع کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG