لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

تلاش اروپا و آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر بر روسیه  


یکی از ساکنان شهر ویران‌شده ماریوپل.
یکی از ساکنان شهر ویران‌شده ماریوپل.

با گذشت بیش از پنج هفته از تهاجم روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا و آمریکا علاوه بر اعمال تحریم‌هایی علیه مسکو، همچنان در حال مذاکره برای اعمال محدودیت‌هایی کارآمدتر هستند تا روسیه را متقاعد به توقف جنگ کنند.

از آنجا که بخش بزرگی از گاز مصرفی اروپا توسط روسیه تامین می‌شود، اتحادیه اروپا با وجود تلاش برای اعمال تحریم‌های بیشتر، معتقد است تحریم‌ها نباید مانعی در جهت تداوم جریان انرژی ایجاد کند.

پائولو جنتیلونی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا روز شنبه گفت که این اتحادیه در حال کار بر روی تحریم‌های بیشتر علیه روسیه است، اما این اقدامات نباید بر بخش انرژی تأثیر‌گذار باشند. او اعلام کرد که در حال حاضر اقتصاد ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با کاهش ۴ درصدی رشد اقتصادی ناشی از بحران اوکراین قرار گرفته‌اند، در نتیجه باید تلاش کرد تا تحریم‌ها علیه روسیه منجر به رکود اقتصادی در اروپا نشود.

همزمان روز شنبه، گرانت شاپس وزیر حمل و نقل بریتانیا، ضمن دفاع از تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو، بر تشدید فشارها به حلقه نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تاکید کرد. او در توییتی نوشت: «ما (بی‌کار) نمی‌ایستیم تا کسانی که با حمایت از پوتین میلیون‌ها دلار به دست آورده‌اند، به زندگی در صلح و آرامش ادامه دهند.»

در کنار اعلام مواضع اروپا علیه روسیه، ایالات متحده آمریکا نیز از نتیجه‌بخشی تحریم‌های اعمال شده توسط واشنگتن و متحدانش خبر داد. یک مقام ارشد خزانه داری آمریکا روز جمعه گفت که «روسیه دچار تورم شدید شده، صادراتش کاهش یافته و علیرغم بهبود وضعیت روبل در برابر دلار، با کمبود‌هایی روبروست.»

در کنار اعمال تحریم‌های اقتصادی جهانی، سرمایه داران پرنفوذ روس و کسانی که با آنها در ارتباط هستند نیز با تحریم‌های وسیعی روبرو شدند.

رئیس کارگروه جدید وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه گفت که «دادستان‌های ایالات متحده شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد الیگارش‌های روس در تلاش برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده هستند.»

به گفته اندرو آدامز، در برخی موارد، حتی الیگارشی‌هایی که هنوز تحریمی علیه آن‌ها اعمال نشده تلاش می‌کنند دارایی‌های خود را پیش از اعمال تحریم‌های احتمالی آتی، منتقل کنند. وی هشدار داد که الیگارشی‌هایی که سعی در دور زدن تحریم‌ها دارند، با «بالاترین» سطح همکاری بین‌المللی برای ردیابی اقدامات غیرقانونی شان روبرو هستند.

علاوه بر بریتانیا، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، استرالیا و ژاپن هم تحریم هایی را علیه الیگارش های روس به اجرا درآورده اند و به نظر می‌رسد در صورت ادامه تهاجم روسیه به اوکراین، این تحریم‌ها تشدید شود.

XS
SM
MD
LG