لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۶

وزارت خارجه آمریکا: اجازه نمی‌دهیم روسیه از برجام برای فرار از تحریم‌ها بهره‌برداری کند


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (آرشیو)

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که واشنگتن نمی‌گذارد که مسکو از برجام به عنوان گریزگاهی برای فرار از تحریم‌ها، استفاده کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه با تاکید بر اینکه واشنگتن مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای در چارچوب احیای توافق برجام را تحریم نخواهد کرد، گفت که «برجام برای فدراسیون روسیه و تحریم‌هایی که به دلیل جنگ در اوکراین بر آن وضع شده است، دریچه فراری نخواهد بود.»

او گفت: «ما قصد نداریم روسیه را به دلیل تعهداتش ذیل مشارکت در پروژه‌های هسته‌ای که بخشی از برجام هستند، تحریم کنیم.»

پیشتر یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بخش فارسی صدای آمریکا گفت که آمریکا به تعامل با روسیه برای بازگشت به اجرای کامل برجام ادامه می‌دهد.

این سخنگوی وزارت خارجه با بازگو کردن بخشی از سخنان هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت: «روسیه همچنان در آن تلاش‌ها [برای احیای برجام] مشارکت می‌کند و در حصول اطمینان از این که ایران قادر به دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست، منافع خودش را دارد.

این سخنگوی وزارت خارجه افزود: «البته که ما روسیه را به دلیل مشارکت در پروژه‌های هسته‌ای که بخشی از ازسرگیری اجرای کامل برجام هستند، تحریم نخواهیم کرد.»

او در واکنش به اظهارات سرگئی لاوروف گفت: «ما نمی‌توانیم ورای آن به روسیه تضمینی بدهیم و نظری درباره اظهارات آقای لاوروف که علنی گزارش شده است، نداریم.»

به گفته این سخنگوی وزارت خارجه، «شاید اکنون برای مسکو روشن شده باشد که، همان‌گونه که به طور علنی گفته‌ایم، تحریم‌های جدید مرتبط با روسیه ربطی به برجام ندارند و نباید تاثیری بر اجرای آن داشته باشند.»

سرگئی لاوروف ساعاتی پیش در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با همتای ایرانی‌اش گفت که روسیه تضمین‌هایی کتبی از واشنگتن دریافت کرده است که تحریم‌ها علیه این کشور، مانع همکاری مسکو با تهران در چارچوب توافق برجام نمی‌شود.

اندکی پیش از اظهارات لاوروف، سخنگوی کاخ کرملین گفته بود باید منافع روسیه در چارچوب توافق احیای برجام تضمین شوند. به گفته دمیتری پسکوف، «تحریم‌ها علیه روسیه مستقیما بر منافع ما در چارچوب توافق [احیای برجام] تاثیر خواهد گذاشت» و «بنابراین این تحریم‌ها باید در نظر گرفته شوند.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG