لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

وال‌استریت ژورنال: زلنسکی از کاخ سفید خواست تحریم آبراموویچ را اجرایی نکند


 رومان آبراموویچ، الیگارش برجسته روس
رومان آبراموویچ، الیگارش برجسته روس

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، از جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواسته است که تحریم‌های رومن آبراموویچ را اجرایی نکند تا او بتواند در گفت‌و‌گوهای صلح روسیه و اوکراین میانجی‌گری کند.

وال استریت ژورنال در یادداشتی که در روز چهارشنبه سوم فروردین منتشر کرد، مدعی است زلنسکی در گفتگوی تلفنی با بایدن، از او خواسته است، تحریم‌های این الیگارش روس را که گفته می‌شود با پوتین ارتباطات نزدیکی دارد، به مرحله اجرا نگذارد.

براساس این گزارش، مقامات وزارت خزانه داری ایالات متحده، اوایل ماه جاری پس از حمله روسیه به اوکراین، لیستی از تحریم های همزمان را برای مجازات الیگارش‌های روس، ازجمله رومن آبراموویچ، سرمایه‌دار روس تبار، تهیه کردند اما وقتی که زمان اعلام تحریم‌ها فرا رسید، شورای امنیت ملی کاخ سفید به خزانه‌داری آمریکا گفت که اجرای این تحریم‌ها را متوقف کند.

دلیل این درخواست این بود که تحریم این الیگارش ممکن است به‌عنوان میانجی در مذاکرات صلح با روسیه موثر باشد، به روند میانجی‌گری او میان مسکو کی‌یف خلل وارد کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه از اظهار نظر به طور خاص، در مورد تحریم آقای آبراموویچ خودداری کرد.

این نشریه می‌نویسد که دفتر رئیس جمهور اوکراین هم حاضر به پاسخگویی در این خصوص نشد.

بریتانیا و اتحادیه اروپا هر دو اوایل این ماه آبراموویچ، تاجر روس و مالک سابق باشگاه چلسی را به دلیل ارتباطش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تحریم کردند و دارایی های او را مسدود کردند.

آبراموویچ از معدود الیگارش‌های روسی است که علناً می گوید تلاش می‌کند مسکو را برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز تحت فشار قرار دهد.

روزنامه وال استریت ژورنال درباره رومان آبراموویچ، الیگارش برجسته روس، نوشته است که در اوایل ماه جاری میلادی، مقامات وزارت خزانه داری ایالات متحده پیش نویس مجموعه‌ای از تحریم ها را برای مجازات رومن آبراموویچ، پس از حمله روسیه به اوکراین تهیه کردند.

اما زمانی که وقت اعلام تحریم‌ها فرا رسید، شورای امنیت ملی کاخ سفید به خزانه‌داری آمریکا گفت که این تحریم‌ها را متوقف کند چرا که طبق این گزارش، زلنسکی، در تماسی تلفنی با بایدن، به رئیس‌جمهوری آمریکا توصیه کرد که برای تحریم این الیگارش صبر کند.

XS
SM
MD
LG