لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۳

آمریکا افزایش نرخ گاز برای اوکراین را محکوم کرد


یک ایستگاه غلیظ سازی گاز طبیعی در ۳۰۰ کیلومتری کی یف، اوکراین.
یک ایستگاه غلیظ سازی گاز طبیعی در ۳۰۰ کیلومتری کی یف، اوکراین.
کاخ سفید روز پنجشنبه از روسیه به خاطر بالابردن قیمت گاز طبیعی برای اوکراین انتقاد کرد و گفت تعیین قیمت گاز با بازار است.

پس از آن که شرکت تولیدکننده گاز طبیعی گاز پروم روسیه اعلام کرد که قیمت گاز را در ماه جاری برای اوکراین دو برابر کرده وبه مبلغ ۴۸۵ دلار برای یک هزار متر مکعب گاز رسانده است، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت:« ما با این گونه اقدام های سرکوبگرانه علیه اوکراین مخالفیم».

او افزود :« به عقیده ما این بازار است که باید قیمت انرژی را تعیین کند.»

قیمت اعلام شده ۸۰ در صد افزایش یافته که بر اقتصاد ضعیف اوکراین که بر لبه ورشکستگی قرار دارد، فشار بیشتری وارد می کند.

مسکو بارها از انرژی به عنوان ابزاری سیاسی علیه همسایگانش استفاده کرده است. مشتریان اروپایی این کشور نگرانند که بار دیگر در جریان بحران کریمه که شدید ترین اختلاف میان شرق و غرب از زمان پایان جنگ سرد ارزیابی می شود، از تحویل گاز خودداری کند.

پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه مصوبه ای را برای قانونی شدن امضا کرد که مقام های روسی و اوکراینی را که با فعالیت های روسیه در اوکراین مربوط باشند، مورد تحریم قرار می دهد. در این مصوبه همچنین یک میلیارد دلار وام به اوکراین اختصاص داده شده و افزایش بودجه رسانه های بین المللی این کشور نیز مورد نظر قرارگرفته است.

اوکراین می گوید بالابردن قیمت گاز توسط روسیه با انگیزه سیاسی است.

مقام های دولت فعلی اوکراین همچنین اعلام کرده اند که کشتار معترضان در ماه فوریه، که در کی یف پایتخت اوکراین صورت گرفت، با دستور ویکتور یانوکوویچ صورت گرفته است.

مقام های ارشد امنیتی و قضایی این کشور در گزارش اولیه از این کشتار، رژیم بانوکوویچ را که از حمایت روسیه برخوردار است، مسئول دانسته و گفته است که یانوکوویچ با دخالت روسیه، شبکه ای از آدم کشان و آدم ربایان و باندهای اراذل و اوباش را به منظور ارعاب مخالفان در مدت تظاهرات ضد دولتی در اوکراین که از ماه نوامبر آغاز شد، اجاره کرده است.
XS
SM
MD
LG