لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

اوباما: اوکراین بحث اصلی نشست بود


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پس از نشست با رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل در یک کنفرانس رسانه ای شرکت کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس گفت اوکراین بحث اصلی نشست بود و افزود آمریکا و اتحادیه اروپا برای ارائه کمکهای اقتصادی و امنیتی به اوکراین متحدند. آقای اوباما همچنین گفت اگر روسیه وضع رااز این که هست وخیمتر کند، تحریمهای بیشتری علیه آن کشور اعمال می شود. رئیس جمهوری آمریکا گفت: کاری که ما الان انجام می دهیم هماهنگ کردن تحریمهای بالقوه بیشتر و عمیق تر است.
آقای اوباما گفت رهبری روسیه اشتباه محاسبه کرد که جهان درباره کاری که در اوکراین کرد بی عملی پیشه خواهد کرد. وی همچنین گفت روسیه اشتباه می کند اگر فکر کند که می تواند میان آمریکا و اتحادیه اروپا فاصله اندازد.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین با اشاره به این که اروپا یک سوم گاز و نفت خود را از روسیه می گیرد، و ۴۰ درصد از این میزان از طریق اوکراین به بقیه نقاظ اروپا می رسد گفت اروپا در فکر منابع دیگر برای نیاز سوختی خود است و آمریکا در این زمینه کمک خواهد کرد.
آقای اوباما همچنین از اروپا خواست از منابع گوناگون برای تولید و خرید انرژی استفاده کنند و افزود: من فکر می کنم برای اروپا مفید فایده است از منابع انرژی خود استفاده کند و ببیند آمریکا چگونه می تواند بقیه انرژی مورد نیاز را عرضه نماید.
رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به مذاکرات درباره توافقنامه های تجاری گفت: با امضای توافق تجاری، صدور مجوز صادرات گاز طبیعی مایع به اروپا - که در جو ژئوپولتیک امروزی اهمیت بسیاری دارد - بسیار آسان تر خواهد شد.
رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از کنفرانس گفت: ما در مورد مذاکرات جاری با ایران هم گفتگو کردیم...مذاکراتی که فرصت می دهد تا نگرانیهای جهان در مورد برنامه اتمی ایران به طور صلح آمیز برطرف شود. ما تعهد کردیم به تلاش برای از بین بردن تسلیحات شیمیائی سوریه، به موازات رساندن کمهای بشردوستانه به مردم آن کشور نیز ادامه دهیم.
XS
SM
MD
LG